[b]Rz: Jakie znaczenie dla prowadzonej przez NBP polityki pieniężnej mają prognozy gospodarcze sporządzane przez analityków?[/b]
[b]Sławomir Skrzypek:[/b] Przewidywania ekonomistów z banków komercyjnych kształtują oczekiwania opinii publicznej co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Analitycy przez swoje komentarze wyjaśniają czytelnikom gazet i widzom programów telewizyjnych, co czeka polskich przedsiębiorców, konsumentów i inwestorów. Dlatego rola rzetelnych analiz jest ogromna.
[wyimek]Nasz konkurs wyróżnia położenie nacisku na prognozy średnio- oraz długookresowe[/wyimek]
[b]Czy z tego powodu zrodził się pomysł na organizację konkursu?[/b]
Narodowy Bank Polski wspólnie z “Rzeczpospolitą” i “Gazetą Giełdy Parkiet”, chcąc docenić rzetelność i umiejętność sporządzania trafnych prognoz, zorganizował konkurs dla najlepszych zespołów analityków makroekonomicznych. W tym roku kończymy jego pierwszą edycję. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie konkursem i fakt, że dołączają do niego nowi uczestnicy, współpracę będziemy kontynuować i rozwijać. Konkurs nie jest jedynym tego typu organizowanym w Polsce. Tym, co go wyróżnia, jest położenie nacisku na prognozy średnio- i długookresowe. Trafność tych prognoz ma bowiem największe znaczenie dla optymalnej alokacji zasobów w gospodarce, zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstw podejmujących strategiczne decyzje inwestycyjne, jak i inwestorów oceniających perspektywy rynków finansowych. W środkach masowego przekazu pojawia się coraz więcej prognoz ekonomicznych, których trafność budzi wiele wątpliwości i które niejednokrotnie wprowadzają w błąd opinię publiczną, przyczyniając się do kreowania niekorzystnych tendencji rynkowych. Mam nadzieję, że konkurs na najlepszego analityka poprzez wskazywanie najbardziej dokładnych i rzetelnych ośrodków analitycznych może to zmienić. Wierzę, że dzięki naszej współpracy będziemy mogli się przyczynić do kształtowania właściwych standardów na rynku.