Obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą mieć m.in. biegli rewidenci, inżynierowie budownictwa, architekci, zarządcy nieruchomości, organizatorzy imprez masowych, biura rachunkowe. Przepisy obowiązujące do 10 lutego tego roku pozwalają na zawarcie ubezpieczenia wstecz pokrywającego ryzyko zdarzeń, które powstały w czasie gdy ubezpieczający nie miał polisy, jeśli jeszcze nie ujawniły się ich skutki. Innymi słowy, ubezpieczeniem można było objąć uchybienie już popełnione, o którym ubezpieczony jeszcze nie wie.
Teraz się to zmieni. Zawarcie umowy z datą wsteczną nie będzie możliwe.
– Z dniem wejścia w życie zmiany ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, czyli od 11 lutego 2012 r., ubezpieczyciele z mocy prawa nie będą mogli zawierać umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zawodowej ze wstecznym okresem ubezpieczenia. Wcześniej zdarzało się to czasami, gdy z różnych względów ubezpieczeni nie dopełnili w terminie obowiązku zawarcia umowy – mówi Marek Brejwo z Departamentu Zarządzania Produktami Ubezpieczeń Korporacyjnych TUiR Warta.
Narazi to osoby, które nie dopełnią na czas obowiązku, na kary dyscyplinarne. W skrajnym przypadku może doprowadzić do utraty uprawnień do wykonywania zawodu. Oczywiście brak ważnego ubezpieczenia OC spowoduje też, że samemu trzeba będzie ponieść odpowiedzialność za wyrządzone szkody.
Praktyczne rozwiązania
Zdarza się, że osoba, która musi mieć polisę OC, zapomni ją wznowić albo nie wykupi nowej z powodu wypadku czy choroby. Według nowych przepisów takiego błędu nie można naprawić, ubezpieczając się wstecznie, ale można problemowi zaradzić z wyprzedzeniem.