Reklama

Izabela Albrycht: Polska potrzebuje ambitnej strategii technologicznej

UE przyspiesza tworzenie regulacji dla nowego cyfrowego świata, NATO kształtuje strategię implementacji dla nowych i przełomowych technologii. Podobnie kraje budują systemowe podejście do zarządzania wyścigiem technologicznym. Narodowa Strategia dla krytycznych i przełomowych technologii opublikowana w czwartek przez Biały Dom powinna być dla nas impulsem do podobnego namysłu i działania. To geopolityczne wyzwanie dla nowego rządu, które jak pokazuje także zakończony wczoraj szczyt krajów Trójmorza, powinniśmy zacząć realizować już dzisiaj.

Aktualizacja: 20.10.2020 19:19 Publikacja: 20.10.2020 19:15

Izabela Albrycht: Polska potrzebuje ambitnej strategii technologicznej

Foto: Adobe Stock

Znaczenie technologii cyfrowych nie tylko rośnie, ale stało się już ewidentne, wpływając na rozwój gospodarczy i bezpieczeństwo narodowe, a tym samym na pozycję geoekonomiczną i geopolityczną krajów. Najważniejszym pytaniem, obok tego czy Polska poradzi sobie ze skutkami pandemii COVID-19, jest dziś to, czy zmaterializuje w konsekwentnych działaniach rozwojowych swoją „świadomość technologiczną” i nie tylko odbije się ekonomicznie po kryzysie, ale także zwiększy swoją pozycję i bezpieczeństwo na arenie międzynarodowej. Jest to szczególnie istotne w świetle wydarzeń międzynarodowych związanych ze strategiczną rywalizacją technologiczną USA i Chińskiej Republiki Ludowej oraz procesem rozrywania globalnych, cyfrowych łańcuchów dostaw. Pojawiają się także kolejne sygnały polityczny, który wyraźnie wskazuje, że technologie cyfrowe, takie jak m.in. sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa, dane i ich analityka oraz przechowywanie, 5G, a także rozwiązania autonomiczne i kosmiczne, są głównie tymi wokół których organizują współcześnie swoją aktywność kraje oraz sojusze polityczne, obronne i wywiadowcze. W tym kontekście warto odnotować podpisaną przez Prezydenta Donalda Trumpa Narodową Strategię dla krytycznych i przełomowych technologii, która ukazała się zeszłym tygodniu, a także plany NATO dotyczące opracowania strategii implementacji nowych i przełomowych technologii. Od tego jakie miejsce wśród krajów świata zajmiemy w ramach łańcuchów wartości tych technologii, oraz jak zabezpieczymy łańcuchy ich dostaw zależeć będzie geopolityczna i ekonomiczna przyszłość Polski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Opinie Ekonomiczne
Jacek Bartkiewicz: Listy zastawne to potężny impuls dla całej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Optymalna wielkość rządu
Opinie Ekonomiczne
Dekada realizacji Agendy 2030 w UE. Analiza postępów i barier
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Prezydent Nawrocki wchodzi w buty premiera
Opinie Ekonomiczne
Prostowanie podatku Belki: kierunek dobry, ale dlaczego tak późno?
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama