Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 04.10.2015 22:50 Publikacja: 04.10.2015 22:00
Foto: materiały prasowe
Rz: Czym Hong Kong przyciąga zagranicznych inwestorów? Co jest jego największym atutem z biznesowego punktu widzenia?
Margaret Fong: Hong Kong ma dwa podstawowe atuty. Pierwszy wynika z zasady "Jeden kraj, dwa systemy", przyjętej podczas przyłączenia Hongkongu do Chin w 1997 r. Hongkong zachował kapitalistyczny ustrój i własny system finansowy i prawny. To bardzo istotne z biznesowego punktu widzenia. Dolar hongkoński jest walutą wymienialną na całym świecie, nie posiadamy restrykcji w zakresie przepływów kapitałowych. Nasz prosty system podatkowy jest atrakcyjny dla większości firm. Podatek od zysku nie przekracza 16,5 proc, a podatek dochodowy – 15 proc. W Hongkongu nie ma podatku od zysków kapitałowych, podatku spadkowego, VAT-u czy GST. Hongkong posiada system prawny typu „common law" i szczyci się niezawisłym sądownictwem. Ale drugim atutem Hongkongu są właśnie Chiny. Jesteśmy chińskim miastem, związanym z kontynentem więzami kultury, geografii, języka i historii. Wiemy, jak prowadzić interesy z Chinami. Mamy odpowiednie kontakty i 30-letnie doświadczenie potrzebne w relacjach biznesowych między Chinami kontynentalnymi a resztą świata, łącznie z Polską.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Business Centre Club (BCC) po raz kolejny zorganizował prestiżowe wydarzenie „BCC For the Future: Liderzy Jutra”, które przyciągnęło czołowych liderów polskiego biznesu, przedstawicieli administracji państwowej oraz ekspertów branżowych. Kongres odbył się 10 i 11 października w Warsaw Presidential Hotel. Na wydarzenie złożyła się konferencja, podczas której kluczowi graczy z różnych sektorów, podzielili się swoją wiedzą i przemyśleniami na temat wyzwań biznesu oraz przyszłości gospodarki oraz gala wręczenia nagrody Wizjonera Polskiej Gospodarki imienia Marka Goliszewskiego, założyciela i wieloletniego prezesa BCC.
W dobie powszechnego greenwashing, marka Fjällräven pokazuje, jak podchodzić do zrównoważonego rozwoju. Twardo mówi „nie” chemikaliom, zmieniającym się szybko trendom i złemu traktowaniu zwierząt, ale ma świadomość, że jeszcze nie przeszła pełnej drogi i wciąż wiele ma do zrobienia.
Grupa Econ i EkoPartner Recykling - mimo tego, że od pewnego czasu zmagają się z kontrowersjami, takimi jak “afera śmieciowa”, z którą kojarzona jest Izabela Bodnar czy oskarżenia wobec Macieja Bodnara - utrzymują, a nawet systematycznie umacniają swoją pozycję jednego z liderów ekologii i przetwarzania śmieci. Nie tylko w mieście Lubin, ale również we Wrocławiu i okolicach.
Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony danych może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Zaniedbania mogą pociągać za sobą wysokie kary i zachwiać stabilnością przedsiębiorstw.
Zwiększamy stabilność dostaw energii dzięki aktywności naszych klientów – mówi Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska.
Zgłaszając się do naszego projektu GO4funds, przedsiębiorcy wskazują, jakie kierunki rozwoju ich interesują. My, monitorując rynek wszystkich konkursów i dotacji, dobieramy informacje o funduszach do potrzeb danego przedsiębiorcy – wskazuje Tomasz Krupowicz, menedżer programów ds. zrównoważonego rozwoju w Banku BNP Paribas.
Nowy spektakl Och-Teatru – „Koniec czerwonego człowieka” w reżyserii Krystyny Jandy (premiera 17 października) nie tylko porusza jeden z największych dziś problemów Europy i świata, ale i do tego historia powstania jego scenariusza jest ciekawa i symboliczna.
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Słońce, bezchmurne niebo i przyjemne jak na tę porę roku temperatury, zwłaszcza w ciągu dnia – takiej pogody możemy spodziewać się w ciągu najbliższych dni w Polsce. Jak mówią prognozy średnioterminowe, tego typu aura towarzyszyć nam będzie do przyszłego poniedziałku. Potem czeka nas chwilowe pogorszenie, ale wiele wskazuje na to, że złota polska jesień powróci już w drugiej połowie przyszłego tygodnia.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
W zeszłym tygodniu miała miejsce największa rewolucja w dziejach ludzkości. Mało kto właściwie to zauważył i zrozumiał.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Włoska premier Giorgia Meloni w przyszłym tygodniu ma udać się do Libanu. Antonio Tajani, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Włoch, wybierze się natomiast w podróż do Izraela i Palestyny – informuje agencja ANSA.
Przewoźnik planuje zainwestować w tabor oraz infrastrukturę blisko 22 mld zł w latach 2025-2030. To warunek utrzymania konkurencyjności w obliczu nadchodzącej liberalizacji rynku przewozów kolejowych.
Smocze zęby, rowy przeciwczołgowe, ale też zawczasu przygotowane miejsca do składowania amunicji czy… wysadzania mostów. Do 2028 r., kosztem co najmniej 10 mld zł, nasza wschodnia granica ma być wzmocniona.
Prokurator postawił zatrzymanemu w poniedziałek youtuberowi Kamilowi L., pseudonim "Budda", zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Dziewięć innych osób zatrzymanych tego samego dnia, usłyszało zarzuty udziału w tej grupie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas