Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 21.10.2015 22:24 Publikacja: 21.10.2015 22:24
Foto: PAP/EPA
Komisja Europejska, kierowana przez Jeana-Claude'a Junckera, uczyniła duży krok do przodu w walce z tzw. optymalizacją podatkową, uznając, że korzyści fiskalne przyznane przez Luksemburg i Holandię Fiatowi i Starbucksowi były sprzeczne z unijnym prawem.
Ta decyzja będzie zapewne uznana przez opinię publiczną za pokłosie afery LuxLeaks, czyli wycieku poufnych dokumentów pokazujących, że rząd Luksemburga, w czasie gdy kierował nim Juncker, ułatwiał koncernom z całego świata uchylanie się od płacenia podatków. I robił to wszystko w czasie, gdy kierowana przez Junckera Eurogrupa „angażowała się w walkę z rajami podatkowymi", sugerowała ratowanej przed bankructwem Irlandii podwyżkę CIT (by Zielona Wyspa nie stanowiła konkurencji podatkowej dla innych państw strefy euro) i regularnie krytykowała Grecję za brak sukcesów w walce z szarą strefą. No cóż, Jean-Claude Juncker to człowiek pełen sprzeczności.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
Złoty we wtorek notował niewielkie ruchy. Rytm wyznaczał mu przede wszystkim amerykański dolar.
We władzach Specjalnych Stref Ekonomicznych podlegających Ministerstwu Rozwoju i Technologii zadomowili się działacze partyjni rządzącej koalicji - ustaliła Wirtualna Polska. Na 14 stref dziennikarze portalu doliczyli się ok. 20 osób powiązanych z obecną władzą, które pojawiły się w nich już po wyborach.
Najpierw osłabienie, a potem odrabianie start - tak we wtorkowy poranek zachowywał się złoty. Co czeka nas dalej?
Rada Ministrów przyjęła w poniedziałek 14 października projekt, który wprowadza definicję budynku i budowli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Doprecyzowuje również zasady opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych.
Rząd sprawnie reagował na wyzwania legislacyjne, ale dialog wokół wielu ustaw pozostawia wiele do życzenia. Półroczne vacatio legis też pozostaje wyzwaniem.
Wyższa kwota wolna od PIT, niska i prosta składka zdrowotna, ograniczenie podatku Belki – z tych wyborczych obietnic niewiele wyszło. Będzie kasowy PIT, ale ograniczony i zawiły. Będą też wakacje od ZUS, jednak specjalnie firmom nie ulżą.
W ciągu ostatniego roku udało się nadrobić nieco zaległości z wdrażaniem europejskiego prawa. Chodzi o przepisy dotyczące m.in. sygnalistów i komunikacji elektronicznej.
Przepisy podatkowe nie regulują kwestii okresu korekty, jaki obowiązuje gminę w odniesieniu do ulepszeń nieruchomości. Podejście do tego zagadnienia zostało ukształtowane w krajowej praktyce orzeczniczej i interpretacyjnej. Jest ono także zgodne z najnowszym wyrokiem TSUE.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Ukraiński MSZ zaprzeczył, jakoby Ukraina dostarczała dronów rebeliantom z Mali.
Polacy trzy dni po najsłabszym meczu w tym roku rozegrali najlepszy i zremisowali 3:3 z Chorwatami, dając wreszcie podstawy do wiary, że piłka nożna może ich cieszyć.
Rząd Ukrainy domaga się zwiększenia liczby zezwoleń, które praktycznie otworzą unijny rynek dla tamtejszych przewoźników.
Nowe przepisy UE, takie jak obowiązek selektywnej zbiórki od 2025 roku lub planowana rozszerzona odpowiedzialność producenta za tekstylia (EPR) zobowiązują przemysł do recyklingu, co staje się także zadaniem firm logistycznych.
Administracja Bidena ostrzegła Izrael, że grozi mu kara, w tym potencjalne zatrzymanie transferów broni z USA, jeśli nie podejmie natychmiastowych działań w celu zwiększenia pomocy humanitarnej dla Gazy.
Reprezentacja Polski do lat 21 przegrywała na stadionie Widzewa z Niemcami już 1:3, ale zdołała wyrównać na 3:3. Ten remis zapewnił jej bezpośredni awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy.
11 zarzutów prokuratorskich usłyszał dziś Marcin Romanowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczą one rzekomych nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.
Ponad 300 precyzyjnych obrabiarek dla zakładów zbrojeniowych trafiło z Niemiec do Rosji pomimo sankcji. Niemieccy przedsiębiorcy, którzy na tym zarobili, twierdzą, że nie wiedzieli, iż maszyny szły do Rosji. Większość trafiła tam przez Turcję.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas