Praca męczy, czas wolny nuży

Sąsiad moich teściów – energiczny 60-latek, który dawniej był spawaczem, ostatnio zaś kierowcą – skorzystał niedawno z możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu szkodliwych warunków pracy. Przez pierwszy miesiąc nadrabiał zaległości towarzyskie. Gdy zrobiło się chłodniej i piwo przed blokiem przestało mu smakować, postanowił zadbać o duszę. Codziennie chodził do kościoła, czasem nawet po kilka razy, ale po paru tygodniach uznał chyba, że w tej sferze zabezpieczył sobie przyszłość, i zaczął myśleć o powrocie do pracy.

Publikacja: 19.11.2017 21:00

Praca męczy, czas wolny nuży

Foto: 123RF

Większość osób, którym po obniżce wieku emerytalnego z początkiem października przysługiwało prawo do przejścia w stan spoczynku, nie potrzebowała nawet tych kilku tygodni wolnego, aby dojść do wniosku, że brak stałego zajęcia może być bardziej męczący niż praca. Z danych ZUS wynika, że osoby zatrudnione stanowiły zdecydowaną mniejszość tych, które z tego prawa skorzystały. Wygląda więc na to, że na razie działają psychologiczne mechanizmy, na które liczył rząd, zapewniając, że obniżenie wieku emerytalnego nie będzie miało katastrofalnego wpływu na podaż pracy. To, że w październiku utrzymało się ponad 4-proc. tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, zdaje się to potwierdzać.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Pytam kandydatów na prezydenta: które ustawy podpiszecie? Czas na konkrety
Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne