Reklama
Rozwiń

Na bankach świat się przecież nie kończy

Informacja o tym, że tempo przyrostu depozytów gospodarstw domowych w bankach jest najniższe od kilku lat, budzi konsternację. W praktyce oznacza to bowiem, że społeczeństwo z pieniędzmi nie pędzi już ślepo do okienka bankowego. Z jednej strony może to też trochę szokować, ale z drugiej chciałoby się powiedzieć: w końcu! Ta radość jest chyba jednak przedwczesna.

Publikacja: 08.01.2018 20:00

Na bankach świat się przecież nie kończy

Foto: Bloomberg

Trzymanie oszczędności w banku to prawdopodobnie jedna z najbezpieczniejszych form przechowywania gotówki, stąd też i oferty bankowe cieszą się największą popularnością. Wszak wciąż większość społeczeństwa zamiast myśleć o tym, jak pomnożyć odłożone pieniądze, hołduje zasadzie „przede wszystkim nie stracić". Problem w tym, że to bezpieczeństwo ma też swoją cenę i w obecnych warunkach to „nie stracić" też nie jest tak oczywiste. Oprocentowanie depozytów jest tak niskie, że przy obecnej inflacji realnie na wielu produktach bankowych jednak się traci. Dla wszystkich, którzy mają chociażby podstawową wiedzę o finansach, fakt ten na pewno jest dobrym impulsem do tego, aby zacząć działać. Świat finansowy daje dużo większe możliwości niż trzymanie pieniędzy w banku, tylko trzeba umieć z nich korzystać.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?