Reklama
Rozwiń

Budżetowy cud

Cudów oczekujemy podczas Wielkiej Nocy. Tymczasem ostatnio zaobserwowany cud miał miejsce tuż po niej, kiedy zazwyczaj mamy do czynienia z okresem cudów pozbawionym. Oczywiście mowa o komunikacie GUS podającym wstępny szacunek deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego Polski w roku 2017. Deficyt spadł do najniższego od 1990 r. poziomu 1,5 proc. PKB, dług do 50,6 proc. Alleluja!

Aktualizacja: 04.04.2018 21:27 Publikacja: 04.04.2018 21:00

Budżetowy cud

Foto: Bloomberg

Czy mamy do czynienia z rzeczywistym osiągnięciem? Nie mam co do tego wątpliwości i muszę pogratulować rządowi i osobiście ministrowi finansów (którym w 2017 r. był obecny premier). Zwłaszcza że ograniczenie deficytu finansów publicznych, choć bardzo zalecane przez większość ekonomistów i instytucje międzynarodowe, nie znajdowało się wysoko na liście priorytetów działania rządu – priorytetem była realizacja obietnic wyborczych i wzrost wydatków socjalnych. Jeszcze nie tak dawno obecny premier sugerował publicznie, że nie zmartwiłby się, gdyby skutkiem realizacji tej polityki deficyt nawet wzrósł. No i proszę, zamiast wzrostu mamy spadek. Niewykluczone, że mamy w Polsce specyficzny sposób funkcjonowania polityki gospodarczej, w której deficyt rośnie, kiedy rząd chce go ograniczyć, a w cudowny sposób spada wtedy, kiedy rządowi akurat na tym wcale nie zależy (podobnie spadł podczas pierwszych rządów PiS, mimo składanych wówczas jasnych deklaracji, że rząd nie ma takich planów).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Ustawa schronowa, czyli tworzenie prawa do poprawy
Opinie Ekonomiczne
Ptak-Iglewska: USA zostawiają w biedzie swoich obywateli. To co mają dla UE?
Opinie Ekonomiczne
Bartłomiej Sawicki: Rachunki za prąd „all inclusive” albo elastyczne taryfy
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Pałac Prezydencki domem biesiadnym? Pomysł na biznes pod słynnym żyrandolem
Opinie Ekonomiczne
Prof. Tryjanowski: Energetyka została zamknięta w plemiennych bańkach