Rząd zapowiedział kontynuację decentralizacji państwa, a więc wzmocnienie roli samorządu terytorialnego. Jest to ważna deklaracja w dobie wyzwań globalizacji i coraz częściej dyskutowanego zjawiska określanego jako glokalizacja.
Globalizacja jest pełna paradoksów, ma silne sprzężenie zwrotne z lokalizmem i rozwojem regionalnym. Sprzeciw wobec negatywnych konsekwencji globalizacji, unifikacji lokalnych kultur, dezintegracji wspólnot samorządowych spowodował odradzanie się społeczeństwa obywatelskiego i idei lokalizmu.
Nie ulega wątpliwości, że rozwój lokalny nie jest możliwy w izolacji od świata zewnętrznego, a zwiększenie konkurencyjności jest trudne lub wręcz niemożliwe bez działań w skali globalnej. Pojęcie glokalność powstało w wyniku gry słów globalność i lokalność, co oddaje nierozerwalność związków między zjawiskami i procesami – w skali światowej i lokalnej.
Najczęściej się przyjmuje, że zarówno terminu globalizacja, jak i glokalizacja użył po raz pierwszy angielski socjolog. Robertson do opisania zjawisk kulturowych. Jednak zdaniem samego Robertsona pojęcie glokalizacji wprowadzili pod koniec lat 80. Japończycy w artykule opublikowanym w „Harvard Business Review”. Dotyczyło ono strategii w działalności marketingowej polegającej na dostosowaniu produktów firm działających w skali globalnej do upodobań i gustów klientów z konkretnego kręgu kulturowego. Strategię taką wykorzystywała na przykład firma Gillette w reklamach swoich produktów na rynku japońskim.
Globalizacja i lokalizm mają źródło w dwóch konkurencyjnych koncepcjach filozofii politycznej: liberalnej i komunitariańskiej. Liberalizm afirmuje rynek, wolną konkurencję i indywidualizm. U podstaw koncepcji komunitariańskiej leżą wspólnotowe źródła życia społecznego, ważne jest włączenie obywateli do samodzielnego rozwiązywania problemów i upodmiotowienie społeczności lokalnych. Związany z tą koncepcją lokalizm to światopogląd polegający na bardzo wysokiej ocenie przypisywanej konkretnemu miejscu na ziemi i możliwościach samostanowienia o sobie w najbliższym otoczeniu.