Od wieków bogaci, przynajmniej w pewnym stopniu, wiedzą, jak na świecie żyją biedni. Nowością jest dziś fakt, że najbardziej strzeżony przed biednymi sekret – czyli jak żyją bogaci – już nie jest sekretem. Dzięki wiejskiej telewizji, internetowi i urządzeniom mobilnym mieszczącym się w dłoni, które coraz częściej posiadają biedni, styl życia zamożnych i przedstawicieli klasy średniej pokazywany jest w domach ubogich codziennie i w kolorze.
W zeszłym roku, gdy pojechałem z prezydentem Evo Moralesem do boliwijskiej wsi położonej 4260 metrów nad poziomem morza, mieszkańcy fotografowali nasz przyjazd swoimi smartfonami. W Uttar Pradesh, indyjskim stanie o najwyższej liczbie ludzi ubogich, spotkałem mieszkańców oglądających koreańskie seriale na swoich smartfonach.
Fundamentalne problemy
Żyjemy w świecie bez równości. Ale gdy świat bogatych może być ślepy na cierpienia ubogich, biedni na całym świecie już wiedzą, jak żyją zamożni. I już pokazali, że są gotowi podjąć działania.
Najubożsi żyją za mniej niż 1,25 dolara dziennie – jest to mniej niż drobne, które mamy przy sobie co wieczór
Wszyscy cierpią z powodu nierówności. Niski udział kobiet w życiu gospodarczym jest przyczyną utraty dochodów na poziomie 27 proc. na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Z drugiej strony, wzrost uwzględniający włączenie społeczne buduje silniejszy związek, solidniejszą umowę społeczną pomiędzy społeczeństwem a rządem, a także buduje silniejszą gospodarkę. Gdybyśmy podnieśli poziom zatrudnienia wśród kobiet do poziomu równego zatrudnieniu mężczyzn, średnie dochody wzrosłyby, przykładowo, o 19 proc. w Azji Południowej i o 14 proc. w Ameryce Łacińskiej.