Reklama
Rozwiń

Polska (nie) w budowie

Krach produkcji budowlano-montażowej pokazuje dwie rzeczy: jak słabym jesteśmy państwem, w którym bez środków unijnych nie ruszą żadne projekty drogowe czy kolejowe, i jak mało poważana przez polityków jest ta kluczowa gałąź gospodarki.

Aktualizacja: 23.11.2016 20:00 Publikacja: 23.11.2016 19:16

Polska (nie) w budowie

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala

Rząd PiS w praktyce wstrzymał nowe przetargi, oskarżając poprzedników o niedoszacowanie kosztów. Tylko program budowy autostrad i dróg ekspresowych ma być dwa razy droższy niż założone 100 mld zł. Urzędnicy siedzą teraz i zastanawiają się, które trasy zostawić, a z których zrezygnować. W tym czasie trwa gruntowna wymiana kadr w instytucjach nadzorujących inwestycje i odpowiedzialnych za absorpcję pieniędzy z UE. To kolejny powód opóźnień. W efekcie w październiku produkcja budowlano-montażowa zmalała aż o 20 proc. w skali roku. Po dziesięciu miesiącach jest niższa o 15 proc. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nie deweloperzy i obecny boom w branży mieszkaniowej i biurowej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?