Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 20.08.2021 19:01 Publikacja: 29.09.2020 18:10
Foto: Adobe stock
Cały świat naukowy i medyczny bierze obecnie udział w wyścigu o to, kto najlepiej pozna właściwości wirusa wywołującego niebezpieczną chorobę Covid-19, kto wymyśli szczepionkę, a kto skuteczne lekarstwo. Czekamy z nadzieją, że już wkrótce będziemy mogli bez wątpliwości i dystansu spotykać się z przyjaciółmi i rodziną, spędzać czas w klubach i wyjeżdżać na wakacje.
Można przypuszczać, że naukowcom w końcu uda się okiełznać wirusa. Tak samo, jak udało się opanować bakterie chorobotwórcze za pomocą antybiotyków, przeszczepiać narządy, przywracać ostrość widzenia, prowadzić diagnostykę za pomocą promieni rentgenowskich czy leczyć nowotwory. Przykładowo dzięki wynalezieniu medycznej insuliny 14- -letni Leonard Thompson nie tylko wyszedł ze śpiączki cukrzycowej, ale w dodatku żył jeszcze kolejne 13 lat. Zabiło go w końcu zapalenie płuc, które i dziś dla wielu osób z chorobami współistniejącymi jest zabójcze.
„100 lat innowacji w polskiej medycynie" to projekt, w którym „Rzeczpospolita" uhonoruje najważniejsze innowacje w zakresie medycyny, które powstały w Polsce w ciągu ostatnich stu lat.
Kluczowe w tej historii są trzy nazwiska: Fuller, Molloy i Wong. Trzech badaczy urodzonych w latach 30. XX wieku, przeszło trzydzieści lat temu dokonało czegoś, co przyniosło światu gigantyczne korzyści i mikroskopijne straty. I to w błyskawicznie.
Pierwsze projekty urządzenia działającego jak respirator już w XV stuleciu przygotował sam Leonardo da Vinci.
Wirus HCV jest maleńki, zwykle nie większy niż 65 nanometrów. Jest też okrągły i niebywale groźny. Może prowadzić do marskości, a nawet raka wątroby.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Ubiegły rok zapisał się w historii, jako rok walki z pandemią SARS-CoV-2. Od wielu miesięcy cały świat zmaga się z nieznaną wcześniej chorobą COVID-19. Oprócz metody DDM (czyli dystans, dezynfekcja, maseczka) i w obliczu braku innych środków profilaktyki cały świat wyczekuje szczepień, jako jedynej szansy na powrót do normalności w 2021 roku. Zapaść ekonomiczna, niewyobrażalne obciążenie dla systemu zdrowotnego, znaczne utrudnienia w przemieszczaniu się, liczne społeczne konsekwencje izolacji i narzucanych ograniczeń - tak wygląda świat, gdy nie dysponujemy rozwiązaniem, jakim jest szczepienie.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.
Dane dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży w Polsce nie napawają optymizmem. Coraz częściej zwraca się uwagę, że do poważnych kryzysów psychicznych młodych ludzi przyczyniają się media społecznościowe, w których promowane są niekiedy destrukcyjne zachowania. Jak im zapobiegać?
Na podstawie nowego badania norwescy naukowcy ustalili, że zaburzenia hormonalne w połączeniu z otyłością u kobiet mogą w negatywny sposób odbić się na zdrowiu ich dzieci. Dotyczy to zarówno parametrów ciała noworodka, jak i dalszego rozwoju dziecka.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Osoby po diagnozie HIV zastanawiają się, czy mają obowiązek informowania pracodawców i co zmieni się w ich sposobie kontaktu z bliskimi. Zdają sobie sprawę, że kodeks karny zabrania im narażania innych na ryzyko - mówi dr Katarzyna Julia Kowalska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas