Mowa o placówkach realizujących:
- świadczenia w poradniach kardiologicznych,
- program profilaktyki raka szyjki macicy,
- program profilaktyki raka piersi.
Czytaj więcej
Chodzi o gwarantowaną ustawą waloryzację najniższych wynagrodzeń w publicznej ochronie zdrowia, czyli podwyżkę pensji minimalnych. W praktyce zarob...
Centralna e-rejestracja z kolejnymi zmianami
Do 31 maja 2026 r. wspomniane placówki miały obowiązek przekazać do centralnej e-rejestracji wszystkie aktualnie umówione wizyty – zarówno pierwszorazowe, jak i kolejne. Ponadto musiały udostępnić wszystkie wolne terminy wizyt na co najmniej trzy miesiące do przodu oraz aktywować Miejsca Udzielania Świadczeń (MUŚ).
W przypadku tego ostatniego obowiązku placówki powinny poprawnie uzupełnić kod świadczeniodawcy w NFZ (element „idswd”) oraz kod technicznego miejsca świadczeń NFZ (element „kodTechnicznyMiejsca”). Błędy w tym zakresie mogą powodować problemy z rozliczeniem świadczeń i wstrzymaniem płatności.
Czytaj więcej
Kontrola NFZ wykazała błędy w prowadzeniu list oczekujących w jednej z klinik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medyc...
Zmiany w centralnej e-rejestracji od 1 lipca 2026 r.
Od 1 czerwca 2026 r. w przypadku wspomnianych placówek obowiązują nowe zasady rozliczeń świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli placówki nie przekażą wymaganych harmonogramów, wówczas NFZ wstrzyma płatności za realizowane świadczenia za czerwiec. Z kolei od 1 lipca 2026 r. Fundusz będzie finansował jedynie świadczenia umówione za pośrednictwem centralnej e-rejestracji.
„Placówki medyczne powinny wykorzystać pozostałe dni na pełne dostosowanie systemów, weryfikację poprawności przekazywanych danych oraz sprawdzenie, czy wszystkie czynności zostały wykonane” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia poświęconym zmianom w centralnej e-rejestracji od 1 lipca 2026 r.
Czytaj więcej
NFZ opublikował projekt zmian, zgodnie z którym cięcia na badania takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, gastroskopia i kolonoskop...
Centralna e-rejestracja: Co to za usługa? Jakie zmiany od 1 sierpnia 2026 r.?
Centralna e-rejestracja jest usługą, która umożliwia zapisywanie się online na badania i wizyty u specjalisty. Jest wprowadzana stopniowo, a docelowo ma objąć wszystkie konsultacje u specjalistów.
Od 1 stycznia do 1 lipca 2026 r. wszystkie placówki oferujące mammografię, test HPV HR i konsultacje u kardiologa muszą podłączyć się do centralnej e-rejestracji. Z kolei od 1 sierpnia 2026 r. systemem objętych zostanie 8 kolejnych świadczeń. Mowa o pierwszej wizycie u:
- angiologa lub chirurga naczyniowego,
- lekarza chorób zakaźnych,
- endokrynologa,
- lekarza chorób wątroby,
- lekarza chorób układu odpornościowego,
- nefrologa,
- neonatologa,
- lekarza chorób płuc.