Reklama

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dwa nowe badania dla kobiet

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż do programu profilaktyki raka szyjki macicy wprowadzone zostaną dwa nowoczesne badania: test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC).

Publikacja: 21.01.2025 10:31

Ministerstwo Zdrowia wprowadza dwa nowe badania dla kobiet

Foto: Adobe Stock

mat

Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych, który został skierowany 17 stycznia do konsultacji publicznych. Jak podkreślono w komunikacie, celem wprowadzonych zmian jest umożliwienie kobietom wykonywania nowoczesnych badań przesiewowych.

Resort zdrowia przypomina, że za zmiany powstające na szyjce odpowiada najczęściej przetrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) , dlatego jako podstawowe badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy wskazuje się test HPV HR. Pozwala on wykryć obecność wirusa HPV oraz zidentyfikować konkretne jego typy, w tym onkogenne (16 i 18).

Test HPV HR oraz cytologia na podłożu płynnym (LBC)

Wymaz z szyjki macicy będzie pobierany na podłoże płynne, co umożliwia wykonanie testu molekularnego HPV HR i oceny mikroskopowej (LBC) z jednej próbki (triage). Badanie będzie wykonywane u kobiet w wieku 25–64 lata. W przypadku ujemnego wyniku testu HPV HR, badanie będzie zalecane co 5 lat. W przypadku wyniku dodatniego, zostanie wykonywana cytologia na podłożu płynnym (LBC). Jeśli cytologia wykryje zmiany na szyjce macicy, pacjentka zostanie skierowana na dodatkowe badania w ramach pogłębionej diagnostyki.

Obecnie podstawowym świadczeniem finansowanym przez NFZ w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest cytologia klasyczna. Kobiety w wieku od 25 do 64 roku życia mogą wykonać ją bezpłatnie raz na trzy lata, a kobiety obciążone czynnikami ryzyka – raz w roku. Badanie ma na celu wykrycie zmian nowotworowych w komórkach szyjki macicy.

W komunikacie zaznaczono, że wprowadzenie testu HPV i cytologii płynnej nie oznacza, że resort rezygnuje z cytologii klasycznej. "Dajemy placówkom medycznym czas przejściowy na stopniowe przeprowadzenie zmiany" - dodano.

Reklama
Reklama

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w latach 2010-2020 rak szyjki macicy zajmował ósme miejsce pod względem liczby zgonów (łącznie 17 793 zgony) oraz dziewiąte miejsce pod względem częstości zachorowań na nowotwór złośliwy wśród kobiet (29 668 przypadków) w Polsce.

Czytaj więcej

Test HPV zastąpi cytologię w świadczeniach finansowych ze środków publicznych?
Materiał Promocyjny
Wielka diagnoza polskiego POZ. Badanie Centrum Medycznego CMP wskazuje luki między świadomością a potrzebami pacjentów
Ochrona zdrowia
Oddolna prywatyzacja i zamykanie szpitali to realny scenariusz na kolejne lata
Ochrona zdrowia
Miliardy złotych luki w budżecie NFZ. Demografia wykończy system?
Ochrona zdrowia
Prezydent staje po stronie pracowników ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Jak producent okien dachowych wpisał się w polską gospodarkę
Ochrona zdrowia
Premier ociepla wizerunek w temacie ochrony zdrowia. Prezydent odpuszcza weto
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama