Na konferencji prasowej szef resortu zdrowia odniósł się do bieżącej sytuacji epidemicznej. Powiedział, że w ostatnich tygodniach notowano dynamiczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale że w ostatnich dwóch dniach proces ten wyhamował.

Adam Niedzielski dodał, że w porównaniu z poprzednim tygodniem spada też liczba zleceń na testy na koronawirusa wystawianych przez jednostki lecznicze. Minister zdrowia mówił także o spadku liczby hospitalizacji oraz o ustabilizowaniu się liczby pacjentów z COVID-19 pod respiratorami. - Sytuacja wyraźnie pokazuje, że fala wyhamowuje - podkreślił.

Czytaj więcej

Walka z koronawirusem. Wiceminister zdrowia: Mamy plan na jesień

Adam Niedzielski odniósł się także do sprawy rozszerzeniu programu szczepień. - COVID cały czas jest z nami, trzeba się liczyć, że będzie nam towarzyszył wiele miesięcy - powiedział.

- Podjąłem decyzję o tym, żeby dać możliwość zaszczepienia czwartą dawką personelowi medycznemu, który zajmuje się przede wszystkim pacjentami covidowymi - oświadczył minister zdrowia dodając, że do tej pory rekomendacja dotycząca podawania 4. dawki szczepionek przeciw COVID-19 dotyczyła osób z upośledzoną odpornością i osób powyżej 65 roku życia.

Niedzielski zaznaczył, że decyzja o rozszerzeniu rekomendacji zapadła po konsultacjach z Radą ds. COVID-19.

- Od 17 sierpnia wprowadzamy możliwość szczepienia czwartą dawką personelu medycznego, pracowników podmiotów medycznych, studentów kierunków medycznych i farmaceutów - mówił minister.

Czytaj więcej

"Dług zdrowotny" Polaków. Kraska: Przodują kardiologia i onkologia

- W pierwszej kolejności chcemy, żeby zaszczepione były osoby, które bezpośrednio zajmują się pacjentami covidowymi, ale definicja tej grupy została rozciągnięta na tak dużą populację, z jaką mieliśmy wcześniej do czynienia... mówiąc ogólnie: medycy - dodał.

Minister Niedzielski przekazał, że w nocy z 16 na 17 sierpnia wystawionych zostanie ok. 400 tys. e-skierowań. - Studenci studiów medycznych wystarczy, że będą legitymowali się swoją legitymacją studencką i to jest wystarczający warunek dopuszczający do szczepienia 4. dawką - oświadczył.