Korea Północna: Kim Dzong Un nakazał armii pomoc w dostawie leków

Kim Dzong Un kierował posiedzeniem nadzwyczajnego posiedzenia biura politycznego rządzącej Koreą Północną Partii Pracujących Korei i nakazał armii pomóc w ustabilizowaniu dostaw leków w Pjongjangu w związku z falą epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, z którym mierzy się obecnie Korea Północna.

Publikacja: 16.05.2022 05:15

Kim Dzong Un w aptece

Kim Dzong Un w aptece

Foto: PAP/EPA

W ubiegłym tygodniu Korea Północna oficjalnie potwierdziła wykrycie w kraju pierwszych zakażeń koronawirusem i poinformowała, że zmaga się obecnie z szybko rozprzestrzeniającym się ogniskiem zakażeń. Eksperci obawiają się, że koszty epidemii COVID-19 w Korei Północnej mogą być bardzo wysokie, ze względu na ograniczone zasoby medyczne kraju oraz brak programu szczepień przeciw COVID.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu biura politycznego, które odbyło się w niedzielę, Kim skrytykował "nieodpowiedzialne" nastawienie do pracy oraz organizację i sposób działania rządu, a także sektora zdrowia publicznego - podała państwowa agencja informacyjna KCNA.

Rząd nakazał dystrybucje leków z rezerw, jakimi dysponuje kraj, ale Kim Dzong Un stwierdził, że leki dostarczane przez państwo nie docierają do mieszkańców na czas.

Czytaj więcej

COVID-19 w Korei Północnej. "Wszystkie prowincje i miasta całkowicie zamknięte"

W związku z tym przywódca Korei Północnej nakazał "potężnym siłom" korpusu medycznego armii, by te pomogły w "ustabilizowaniu dostaw leków w Pjongjangu".

Kim Dzong Un - jak podaje KCNA - odwiedził też jedną z aptek w Pjongjangu, aby dowiedzieć się jak wygląda zaopatrzenie w leki.

Przywódca Korei Północnej stwierdził, że apteki nie są zaopatrzone na tyle, by sprawnie wykonywać swoje zadania, nie mają odpowiednich zapasów leków, a sprzedawcy nie są wyposażeni w odpowiednią odzież sanitarną.

Korea Północna twierdzi, że "duża część" zgonów związanych z ogniskiem epidemii jak dotąd była efektem "lekkomyślności mieszkańców jeśli chodzi obranie leków, w związku z brakiem wiedzy i zrozumienia dotyczącego wariantu Omikron koronawirusa i właściwego sposobu leczenia". 

KCNA podaje, że w Korei Północnej wykryto kolejnych 392 920 osób z objawami zakażenia, zmarło osiem kolejnych osób z takimi objawami. Agencja nie podaje u ilu z tych osób potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Ochrona zdrowia
Do USA bez szczepienia na COVID-19. Biden ogłasza koniec obostrzeń
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Ochrona zdrowia
WHO: Pierwszy na świecie śmiertelny przypadek ptasiej grypy H3N8 u człowieka
Ochrona zdrowia
COVID-19. Sąd walczy z rodzicami o zoperowanie niemowlęcia z wadą serca
Ochrona zdrowia
Pierwszy po latach przypadek wirusa Ebola w Ugandzie. Nie żyje 24-latek
Ochrona zdrowia
Stan Nowy Jork kończy z obowiązkiem noszenia maseczek. Po 28 miesiącach
Ochrona zdrowia
Gates wzywa Koreę Płd. do zwiększenia pomocy na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego