Ujawnienia, czy Lapado jest zaszczepiony przeciw COVID-19, domagali się politycy Partii Demokratycznej, którzy żądają, aby naczelny lekarz stanu włączył się w promowanie programu szczepień przeciw COVID-19.

Lapado został powołany na stanowisko przez republikańskiego gubernatora Florydy, Rona DeSantisa. Lapado jest krytykowany za sprzeciwianie się - podobnie jak DeSantis - obowiązkowi szczepień na COVID-19 i innym narzędziom walki z epidemią proponowanym przez władze federalne.

We wtorek senatorowie Partii Demokratycznej oskarżali Lapado o unikanie odpowiedzi na pytania o zaszczepienie się przeciw COVID-19 i narażanie na szwank zdrowia publicznego. Sam Lapado mówi, że prezentuje wolnościowe podejście do szczepień na COVID-19.

Czytaj więcej

Republikanie rosną w siłę. Demokratom nie pomagają spadające sondaże Joe Bidena

- Czy jest jakiś powód, dla którego nie chce pan wyjść i powiedzieć, że wierzy pan w szczepionki i że są one ważnym narzędziem prewencji (antywirusowej)? - pytała senator Tina Polsky z Partii Demokratycznej domagając się, aby Lapado ujawnił, czy jest zaszczepiony.

Lapado odparł, że nie ujawni, czy zaszczepił się na COVID-19, ponieważ są to jego poufne dane medyczne. Dodał, że zapewniana przez szczepionkę ochrona przed zakażeniem słabnie wraz z upływem czasu, ale "niestety mało się o tym mówi".

Ludzie podejmują własne decyzje na podstawie posiadanych informacji i uważam, że prawdopodobnie jest im łatwiej podejmować decyzje, jeśli nie stosuje się przymusu

Dr Joseph Lapado, naczelny lekarz Florydy

Wcześniej lekarz mówił, że szczepionki wykazują się dużą skutecznością w ochronie przed hospitalizacją i zgonem z powodu COVID-19.

- Osobiście uważam, że ludzie podejmują własne decyzje na podstawie posiadanych informacji i uważam, że prawdopodobnie jest im łatwiej podejmować decyzje, jeśli nie stosuje się przymusu i nie przedstawia się nieprawdziwych danych oraz nie ukrywa się danych - mówił Lapado.

Ostatecznie większość republikańska w senackiej komisji ds. etyki i wyborów zatwierdziła wybór Lapado na stanowisko naczelnego lekarza Florydy. Teraz wybór ten musi ujawnić cały Senat.

W styczniu senatorowie Partii Demokratycznej, w czasie wysłuchania Lapado przed senacką komisją ds. polityki zdrowotnej, senatorowie Partii Demokratycznej opuścili posiedzenie przed głosowaniem, oskarżając Lapado o unikanie pytań na temat działań przeciwepidemicznych podejmowanych przez władze Florydy.