W przygotowanym przez WHO raporcie wskazano, że materiał ten, którego część może być zakażona koronawirusem, potencjalnie stanowi zagrożenie dla pracowników służby zdrowia. Wymieniono m.in. możliwość oparzeń, zranienia igłą i zakażenia zarazkami wywołującymi choroby.

Osoby mieszkające w pobliżu źle zarządzanych składowisk mogą być również dotknięte skażonym powietrzem pochodzącym ze spalania odpadów, złą jakością wody lub szkodnikami przenoszącymi choroby.

WHP wzywa do reform i inwestycji, w tym poprzez ograniczenie stosowania plastikowych opakowań oraz stosowanie sprzętu ochronnego wykonanego z materiałów nadających się do ponownego wykorzystania i recyklingu.

Szacuje się, że do listopada 2021 r. za pośrednictwem portalu ONZ zamówiono około 87 tys. ton środków ochrony osobistej, z których większość trafiła do odpadów.

W raporcie zauważono również o około 140 milionach zestawów testowych, które potencjalnie mogą wygenerować 2600 ton głównie plastikowych śmieci i wystarczająco dużo odpadów chemicznych, aby wypełnić jedną trzecią basenu olimpijskiego.

Ponadto szacuje się, że około 8 miliardów dawek szczepionek podawanych na całym świecie wytworzyło dodatkowe 144 000 ton odpadów w postaci szklanych fiolek, strzykawek, igieł i pudełek zabezpieczających.