W ciągu siedmiu ostatnich dni za pomocą testów stwierdzono w Polsce 263 979 przypadków koronawirusa. - Widzimy duże zagrożenie, jeżeli chodzi o transmisję wirusa wśród personelu medycznego. Pandemia przybiera aspekt dużej transmisji wśród personelu, który wchodząc na izolację jest wyłączany z działalności operacyjnej szpitali, przychodni, ratownictwa medycznego, co stanowi spore zagrożenie - stwierdził w Radiu Zet dr Artur Zaczyński, wicedyrektor ds. medycznych CSK MSWiA. Dodał, że na razie nie zaobserwowano "zbyt dużych skoków liczby pacjentów hospitalizowanych".
Czytaj więcej
- Mam pełną świadomość negatywnych konsekwencji nauczania zdalnego, natomiast w tej sytuacji naprawdę nie mieliśmy wyboru - aby państwo mogło funkcjonować, musieliśmy się zdecydować na taki ruch, aby ułatwić funkcjonowanie sanepidu - powiedział w Polskim Radiu wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Czy może zabraknąć personelu medycznego? - Największy problem to jest to, kiedy mamy stwierdzony antygen wirusowy, jesteśmy wyszczepieni, nie dotyka nas choroba COVID-19, czyli nie rozwijamy choroby wirusowej, ale jesteśmy pozytywni, więc prawnie podlegamy izolacji. Wobec tego izolacja wymaga rewizji, jeżeli chodzi o personel wyszczepiony i te prace są intensywnie prowadzone, żeby okres izolacji wśród personelu medycznego był najkrótszy, bezpieczny dla wszystkich pacjentów. Możemy też osiągnąć taki status, że będą lekarze „dodatni”, niemi klinicznie, wyłączani z pracy i to może stanowić zagrożenie, szczególnie w obszarach medycyny nagłej - odparł szef szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym.
- Jeżeli transmisja wirusa będzie spora, to nie liczba pacjentów będzie stanowiła duże obciążenie systemu ochrony zdrowia, tylko dostępność do lekarza, pielęgniarki i personelu pomocniczego - zaznaczył. Wyraził pogląd, że skrócenie okresu izolacji u zaszczepionego personelu medycznego pozwoli na "zachowanie ciągłości opieki".
Czytaj więcej
Myślę, że w ciągu następnych dni i tygodni liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 będą w Polsce bardzo duże - powiedział Waldemar Kraska. W rozmowie z Polsat News wiceminister zdrowia nie wykluczył dalszego skrócenia okresu kwarantanny oraz przekazał, kiedy w Polsce będzie można przejść nad koronawirusem "do porządku dziennego" jak nad wirusem grypy.