W Grecji w pełni zaszczepionych - według danych ECDC - jest 67,1 proc. (dla całej UE współczynnik ten wynosi 69,1 proc.). Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło 70,7 proc. (w całej UE - 73,3 proc.). W Polsce wskaźniki te wynoszą - odpowiednio - 58,2 i 56,5 proc, a np. w Portugalii - 92,7 i 82,8 proc. 

Od poniedziałku greccy seniorzy, którzy nie zaszczepią się na COVID-19, muszą liczyć się z grzywną w wysokości 50 euro. Od lutego wysokość grzywny wzrośnie do 100 euro miesięcznie.

W związku z transmisją wariantu Omikron w Grecji notowany jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem, a także wzrost liczby hospitalizacji i zgonów chorych na COVID-19. W ostatnim czasie zmniejsza się jednak nieco presja na OIOM-y, na które zaczyna trafiać mniej zakażonych.

Minister zdrowia, Thanos Plevris zapowiedział, że grzywny od niezaszczepionych seniorów będą ściągane przez urzędy skarbowe, a pieniądze pozyskane w ten sposób będą wykorzystane na wsparcie dla szpitali publicznych.

Czytaj więcej

Przedstawiciel WHO o COVID-19: To wciąż nie przeziębienie

- Czynnik wieku jest ważny, ze względu na jego wpływ na system ochrony zdrowia - wyjaśnił Plevris w rozmowie z telewizją Open TV, uzasadniając dlaczego obowiązek szczepień wprowadzono w Grecji wobec osób powyżej 60. roku życia. 

W ubiegłym roku w Grecji wprowadzono już obowiązek szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. Z kolei od 1 lutego w Grecji skrócony będzie czas ważności tzw. paszportów covidowych, które będą ważne przez siedem miesięcy od czasu uzyskania statusu osoby w pełni zaszczepionej, a przedłużenie ważności paszportu będzie możliwe jedynie po przyjęciu dawki przypominającej szczepionki na COVID-19.  

22 proc.

Tylu mieszkańców Grecji to osoby powyżej 65. roku życia

Wprowadzenie w Grecji obowiązku szczepienia na COVID-19 wobec osób powyżej 60. roku życia ogłoszono pod koniec grudnia. Od tego czasu 41,5 proc. z 530 tys. przedstawicieli tej grupy wiekowej, którzy nie byli jeszcze zaszczepieni, uzyskało status osób w pełni zaszczepionych.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Grecja jest siódmym krajem świata pod względem odsetka osób powyżej 65. roku życia w całej populacji - wynika z danych amerykańskiego Population Reference Bureau. Z danych tych wynika, że 22 proc. mieszkańców Grecji to osoby, które ukończyły 65 lat.