Reklama

Konstytucja szpitalnictwa Adama Niedzielskiego, czyli powrót do sytemu z 2017 r.

Rząd rezygnuje z ryczałtów dla szpitali na rzecz powrotu kontraktowania świadczeń. Państwo na to stać – tłumaczy.

Publikacja: 30.12.2021 17:48

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Do konsultacji publicznych trafił zapowiadany od wielu miesięcy projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, który ma całkowicie zmienić sytuację placówek publicznych. Na czwartkowej konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział ją jako „swoistą konstytucję polskiego szpitalnictwa” i zadeklarował, że ma ona być na lata.

Jednym z głównych założeń projektu jest odwrócenie reformy z 2017 r., która wprowadziła sieć szpitali, a wraz z nią finansowanie ryczałtowe. Po ponad czterech latach, od 2023 r., resort chce wrócić do kontraktowania świadczeń, czyli systemu obowiązującego do końca września 2017 r.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Wiarygodność można stracić tylko raz

Minister zapowiedział, że zasady działania sieci szpitali zostaną zdefiniowane na nowo. Minister wyjaśnił, że „państwo ma na tyle pieniędzy by płacić za świadczenia kontraktowe”.

Kolejną ważną zmianą jest nadzór właścicielski nad szpitalami publicznymi, również tymi, które należą do samorządu (resort zdrowia nadzoruje dziś instytuty badawcze, takiej jak Centrum Zdrowia Dzieckaczy Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi).

Reklama
Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powstać ma nowa instytucja – Agencja Rozwoju Szpitali, która ma być odpowiedzialna za inicjowanie i monitorowanie procesów naprawczych, a w praktyce pomóc ma w oddłużaniu placówek publicznych.

– Chcemy sprofesjonalizować zarządzanie szpitalnictwem, bo widzimy w tym obszarze potencjał poprawy – wyjaśnił minister Niedzielski.

Jak podkreślał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, koordynujacy pracę nad projektem, szpitale publiczne wygenerowały dotąd ok. 20 mld zł zadłużenia ogółem, z czego 2,1 mld zł stanowi przeterminowane zadłużenie wymagalne.

– Reforma wprowadzana ustawą o szpitalnictwie to również wsparcie sektora szpitalnego w mądrym oddłużeniu, oddłużeniu systemowym – tłumaczył minister Gadomski, według Agencja Rozwoju Szpitali zabezpieczy przed oddłużeniami, z jakimi historycznie mieliśmy do czynienia w Polsce. Według ministra, pozwoliły one na cchwilową spłatę zobowiązań wymagalnych, nie niosąc ze sobą rozwiązań, które wymagały przygotowania nadzoru nad planami restrukturyzacyjnymi szpitali. – Nie było wymagań systemowego rozwiązania problemu, chociażby związanego z profilem danej jednostki, adekwatnością tej jednostki do potrzeb zdrowotnych w skali regionu czy w skali ogólnopolskiej – wyliczał.

Prócz rządowego nadzoru nad restrukturyzacją projekt przewoduje też certyfikację zarządzających szpitalami na poziomie centralnym.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Prawo w Polsce
Karol Nawrocki zawetował kolejną ustawę. „Kojce wielkości miejskich kawalerek”
Nieruchomości
Zapadł wyrok, który otwiera drogę do odszkodowań za stare słupy
Sądy i trybunały
Majątki sędziów nie będą już jawne? TK o sędziowskich oświadczeniach
Praca, Emerytury i renty
Aż cztery zmiany w grudniu 2025. Nowy harmonogram wypłat 800 plus
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Nieruchomości
Wspólnoty i spółdzielnie będą mogły zakazać Airbnb? Jest projekt ustawy
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama