Sekretarz zdrowia Wielkiej Brytanii, Sajid Javid szacuje, że Omikron odpowiada obecnie za ponad 20 proc. nowych zakażeń w Anglii. - UKHSA szacuje, że obecna liczba dziennych zakażeń (wariantem Omikron) wynosi ok. 200 tysięcy - stwierdził na forum Izby Gmin Javid.

Szacunki UKHSA dotyczą sytuacji na dzień 13 grudnia - zaznacza Sky News.

Javid mówił też w parlamencie, że Omikron - wariant, który ma być znacznie bardziej zakaźny niż dominujący dotychczas w Wielkiej Brytanii wariant Delta - jest odpowiedzialny za ponad 44 proc. wszystkich nowych zakażeń w Londynie i, według szacunków, zacznie dominować w stolicy Wielkiej Brytanii "w ciągu następnych 48 godzin".

- Mamy obecnie 4 713 potwierdzonych przypadków zakażenia wariantem Omikron - poinformował parlamentarzystów Javid.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Pierwsza ofiara wariantu Omikron

Javid poinformował też, że obecnie 10 osób zakażonych wariantem Omikron przebywa w brytyjskich szpitalach, a jedna zakażona tym wariantem osoba zmarła.

- Jest ważne, abyśmy pamiętali, że hospitalizacje i zgony są opóźnione (względem zakażeń - red.) o ok. dwa tygodnie, więc możemy się spodziewać, że te liczby dramatycznie wzrosną w najbliższych dniach i tygodniach - stwierdził brytyjski sekretarz zdrowia. Jednocześnie Javid zapewnił, że "nie ma planów, o których by wiedział" dotyczących wprowadzania w Wielkiej Brytanii dodatkowych obostrzeń przed świętami Bożego Narodzenia.

70 proc.

Taką skuteczność, w ochronie przed objawowym zakażeniem wariantem Omikron, dają trzy dawki szczepionki na COVID-19

Sekretarz zdrowia mówił też, że dwie dawki szczepionki nie wystarczą, by chronić przed objawowym zakażeniem wariantem Omikron, jednak z szacunków UKHSA wynika, że przyjęcie trzeciej dawki szczepionki chroni przed takim zakażeniem w 70 proc. Jak dodał w Wielkiej Brytanii trzecią dawkę szczepionki przyjęło 40 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Tylko w sobotę wykonano ponad 500 tysięcy szczepień trzecią dawką. 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Tymczasem walijski pierwszy minister, Mark Drakeford poinformował w poniedziałek, że wariant Omikron zacznie dominować w Walii "do końca miesiąca".