Reklama
Rozwiń

Karauda: Prawo do wolności antyszczepionkowców? Inni mają prawo do życia

Powinniśmy uzależnić restrykcje od liczby zajętych miejsc w szpitalu - przekonywał Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala imienia Norberta Barlickiego w Łodzi, w rozmowie z Onetem.

Publikacja: 08.11.2021 14:58

Karetka pogotowia

Karetka pogotowia

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Karauda apelował w Onecie o to, by zaszczepić się przeciwko wirusowi COVID-19, odwołując się do danych, z których wynika, że osoby niezaszczepione częściej chorują na COVID oraz częściej wymagają hospitalizacji, tym samym "zabierając" miejsca w szpitalach pacjentom chorym na inne choroby, co - jak twierdzi - prowadzi do dodatkowych zgonów.

- Wolność antyszczepionkowca kosztuje nas wszystkich, w postaci dostępu do ochrony zdrowia. Dla przykładu: podjeżdża karetka z pacjentem podejrzanym o COVID-19, którego muszę hospitalizować. Mogę go wpuścić na salę z pacjentami chorymi na nowotwór i niedobory odporności - wtedy ta osoba przeżyje, ale zginą wszyscy wokół. Tak nie mogę zrobić, muszę go izolować, a to oznacza wyłączenie części szpitala z funkcjonowania. Dochodzi np. do sytuacji, gdy taki pacjent będzie leżał sam na trzyosobowej sali. Ktoś mówi, że ma konstytucyjne prawo do wolności, ale ktoś inny może odpowiedzieć, że ma konstytucyjne prawo do ochrony własnego życia i zdrowia. Jeżeli mamy małe liczby (zakażeń i zgonów - red.) to mogło tak być, ale przy obecnych liczbach uważam, że model francuski, włoski powinien być wprowadzany w najbardziej zagrożonych regionach - przekonywał ekspert.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Ochrona zdrowia
Finał polskiej prezydencji z troską o dzieci
Ochrona zdrowia
Unijny kompromis w sprawie pakietu farmaceutycznego
Ochrona zdrowia
Prof. Michał Zembala: Przeszczepiłem 300 serc