W codziennym komunikacie w środę Ministerstwo Zdrowia informowało o 2 085 nowych przypadkach koronawirusa SARS-CoV-2 i śmierci 33 osób zakażonych, w tym 3 na COVID-19. Ile zakażeń będzie w dzisiejszym raporcie?

- Będzie podobnie, ponad 60 proc. więcej niż tydzień temu. Trzeba być przygotowanym, że ponad dwa tysiące dzisiaj nowych zakażeń będzie zaraportowanych - powiedział w Radiu Plus rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Czytaj więcej

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Niedzielski: Staramy się walczyć z COVID-em tak, jak z grypą

Pytany o tzw. obostrzenia, czyli wprowadzane w związku z koronawirusem ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej rzecznik odparł, że resort "nie podaje planu, bo na razie nikt go nie zamierza wdrażać".

- Jest kilka scenariuszy na różny rozwój epidemii. W tej chwili idziemy tym torem, który zakładaliśmy, że będziemy szli, czyli dążymy do mniej więcej 5 tys. zakażeń na koniec października - powiedział Andrusiewicz.

- Ten 60-proc. wzrost (liczby nowych przypadków tydzień do tygodnia - red.) nie powinien się utrzymywać przez kolejne tygodnie, raczej można się spodziewać delikatnego spowolnienia. Zakładany poziom 5 tys. jest realnym scenariuszem - stwierdził rzecznik resortu kierowanego przez Adama Niedzielskiego.

Czytaj więcej

Szczepienie przeciw COVID-19
Ilu Polaków ma przeciwciała chroniące przed COVID? Wśród seniorów - 82,7 proc.

- Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze rozwoju epidemii, zarówno taki, w którym będziemy mieli na przełomie października i listopada 15 tys. zakażeń, jak i 40 tys. zakażeń. Dzisiaj za wcześnie o tym mówić, że będziemy wprowadzać obostrzenia, bo nie decydującym są wskaźniki dzienne zakażeń, ale to, jak obłożone są łóżka szpitalne - dodał.