Szczepienia z użyciem szczepionki Johnson&Johnson będą zawieszone do czasu wyjaśnienia, czy istnieje związek między zgonem 20-latki, która doznała udaru i szczepionką, którą przyjęła dwa tygodnie wcześniej - poinformował minister zdrowia Janez Poklukar.

W ostatnich tygodniach Słoweńcy chętnie szczepili się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson, po tym jak władze wprowadziły przepustki covidowe, niezbędne m.in. do tego, by pracować stacjonarnie w sektorze publicznym.

W związku z rosnącym popytem na szczepienia szczepionką Johnson&Johnson rząd Słowenii zamówił dodatkowych 100 tysięcy dawek z Węgier.

2

Tyle ciężkich przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych zarejestrowano w Słowenii w związku ze stosowaniem szczepionki Johnson&Johnson

Szczepionką tą zaszczepiło się ok. 120 tys. mieszkańców kraju

Słoweńska agencja informacyjna STA podaje, że szczepionką J&J zaszczepiono na Słowenii 120 tysięcy osób. Zgon 20-latki był drugim przypadkiem ciężkiego niepożądanego odczynu poszczepiennego po przyjęciu tej jednodawkowej szczepionki na COVID-19.

Minister zdrowia kraju podkreślił, że - pomimo zgonu młodej kobiety - korzyści z zaszczepienia nadal przewyższają ryzyko związane z przyjęciem szczepionki.

Czytaj więcej

Koronawirus. Nowa Zelandia: Pierwszy zgon związany ze szczepieniem na COVID

W środę w Ljubljanie ma dojść do protestu przeciwko szczepieniom na COVID-19 i obostrzeniom wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa.

We wcześniejszych tego typu protestach w stolicy Słowenii dochodziło do starć demonstrantów z policją.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

W Słowenii w pełni zaszczepionych jest blisko 48 proc. mieszkańców - mniej niż wynosi średnia dla całej UE (ponad 70 proc.).

W ostatnich tygodniach kraj boryka się z wzrostem liczby zakażeń koronawirusem.

Szczepionkę Johnson&Johnson dopuszczono w Słowenii do użycia w grupie osób powyżej 18. roku życia. W niektórych krajach stosowanie tej szczepionki w najmłodszych grupach wiekowych ograniczono ze względu na doniesienia o zakrzepach u niektórych młodych osób, które przyjęły szczepionkę.