Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) regularnie publikuje w internecie mapy ukazujące sytuację epidemiczną związaną z koronawirusem SARS-CoV-2. Wizualizacje mają ułatwiać podejmowanie decyzji dotyczących ewentualnych ograniczeń dla osób przekraczających granice.

Na najnowszej mapie, z czwartku 23 września, brakowało danych z Polski. Pytane o przyczynę takiego stanu rzeczy ECDC oświadczyło, że Polska oznaczona jest na wizualizacji szarym kolorem oznaczającym brak danych ponieważ Centrum "w tym tygodniu nie miało na czas danych" z naszego kraju.

Mapy ECDC powstają w oparciu o dane zgłaszane przez państwa unijne do europejskiego systemu nadzorowania.

Czytaj więcej

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden
Kiedy powrót do normalności? Biden: Gdy 98 proc. osób będzie zaszczepionych

23 września zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z czterema pytaniami dotyczącymi sprawy braku danych z Polski. Po pięciu dniach otrzymaliśmy od Biura Komunikacji resortu jednozdaniową odpowiedź.

Dlaczego na epidemicznej mapie ECDC nie było informacji o Polsce? "Formularz zgłoszeniowy i algorytmy ECDC nie przyjęły paczki danych" - poinformował "Rz" resort zdrowia dodając, że 28 września "odbywa się aktualizacja o kolejny tydzień w uzgodnieniu z ECDC".