Do końca kwietnia potrwa 2014 r. potrwa nabór wniosków na udział w projekcie Innovative Medicines Initiative(IMI). W październiku 2014 r. rozpocznie się nowa edycja, a do wzięcia będzie 3 mld zł. Połowę wykłada Unia Europejska, a drugą branża  farmaceutyczna. Unia finansuje badania w ramach partnerstwa publicznoprawnego. Czyli konsorcjum naukowców i szpitali musi we współpracy z firmami farmaceutycznymi złożyć projekt.

W piątek na konferencji na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym branża farmaceutyczna zachęcała polskich naukowców do udziału w projektach. Warto, bo w Polsce żadna instytucja nie chce wykładać pieniędzy na badania, które będą miały praktyczne przełożenie na zdrowie pacjentów.    Tak działa Narodowe Centrum Nauki. Ma ono  środki  tylko  na badania podstawowe.

W pierwszej edycji konkursu (IMI), która zakończy się w kwietniu, uczestniczy zaledwie 8 instytucji z Polski.   – My jesteśmy bardzo opóźnieni w finansowaniu badań naukowych. Jest wiele barier administracyjnych by ubiegać się o te pieniądze.  Jeśli chciałbym to zrobić, musiałbym porzucić działalność naukową i zająć się pisaniem wniosku – mówił na piątkowej konferencji prof.  Jakub Gołąb z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dlatego właśnie rozwój badań medycznych w Polsce pozostawia wiele do życzenia.

Wszyscy zainteresowani udziałem w projekcie  powinni wejść na stronę internetową Innovative Medicines Initiative.  Znajdą tam informacje o tym jak ubiegać się o pieniądze.

Środki finansowe można zdobyć na projekty z dziedzin: np. antybiotykoterapii czy zwalczaniu chorób zakaźnych. Co więcej są też pieniądze na choroby układu kostno-stawowego, chorobę Alzheimera czy  badania nad biomarkerami do terapii nowotworów,