Zdążyć przed insuliną

Dr Marek Golatowski, diabetolog.

Publikacja: 14.04.2014 03:04

Co jest dziś największą troską lekarza prowadzącego ?od kilku lat chorego ?z cukrzycą?

Dr Marek Golatowski:

To, że cukrzyca postępuje, poziomy cukru są coraz gorsze i trzeba eskalować leczenie, dołączając nowe leki. W Polsce dostępna jest wprawdzie nowa grupa leków – inkretyny, które mogą zatrzymać pochód cukrzycy i są w stanie częściowo powstrzymywać rozwój choroby. Bez nich bardzo trudno wyrównać poziom cukru. Niestety, inkretyny są bardzo drogie ?i wielu pacjentów nie może sobie na nie pozwolić. ?Leki doustne kosztują ?około 200 zł miesięcznie, ?a te do wstrzykiwania, ułatwiające schudnięcie pacjentom, którzy ?w większości są otyli, ?od 500 do 700 zł na miesiąc. To nie są wydatki ?do udżwignięcia dla przeciętnego chorego.

W czym leki inkretynowe przewyższają środki starej generacji?

Sprawiają, że liczba hipoglikemii się zmniejsza albo nie występują one ?w ogóle. Pozwalają się też wycofać ze zbyt wcześnie podanej insuliny, która zawsze powoduje tycie ?i stwarza ryzyko hipoglikemii, podawana ?w nadmiarze przyczynia się do powstawania nadciśnienia i zawsze utrudnia życie chorym. Nowoczesne leki przywracają fizjologię, chronią wyspy trzustkowe produkujące insulinę ?i powodują, że cukrzyca  wolniej postępuje. Jeśli pacjent nieprawidłowo stosował stare leki – zażył je, ale nie zjadł – groziła mu hipoglikemia. Nowe środki nie spowodują spadku poziomu cukru, jeśli pacjent nie zje, a jeśli zje, przywrócą poziom prawidłowy.

Jaki procent pana ?pacjentów stanowią ?pacjenci zagrożeni ?ciężkimi powikłaniami ?lub już ich doświadczający?

Trzeba rozróżniać powikłania cukrzycy długotrwale źle wyrównanej u pacjentów, którzy nie chcą się leczyć, i te występujące ?u postępujących zgodnie ?z zaleceniami lekarza. Późna retino- czy nefropatia, powikłania nerek i stóp raczej ?nie dotkną cukrzyków zdyscyplinowanych. Mogą je rozwinąć po wielu latach prawie wyłączni ci, którzy zaniedbują chorobę. Ale cukrzyca, nawet leczona, powoduje powikłania naczyniowe, takie jak zawał serca czy udar mózgu, które często trudno przypisać wyłącznie zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi ?i trudno powiedzieć, na ile przyczyniła się do nich cukrzyca, a na ile cholesterol. Na pewno podstawą leczenia cukrzycy jest prawidłowe odżywianie i ruch. Bez nich żadne leki sobie nie poradzą.

Dzięki internetowi świadomość pacjentów znacząco wzrosła. ?Czy z pacjentami wyedukowanymi ?w sieci pracuje się lepiej?

Niestety, wciąż przychodzą do mnie ?ludzie wystraszeni, ?którym cukrzyca kojarzy się wyłącznie z tymi najgroźniejszymi powikłaniami. Uspokajam ich i przekonuję, że jeśli będą kontrolowali chorobę, do niczego takiego nie dojdzie. W sieci można znaleźć mnóstwo użytecznych informacji, ale też mnóstwo niepełnych bądź nieprawdziwych.

Co jest dziś największą troską lekarza prowadzącego ?od kilku lat chorego ?z cukrzycą?

Dr Marek Golatowski:

Pozostało 96% artykułu
Ochrona zdrowia
Prof. Cezary Szczylik: Szpitale idą na ilość. Czasu dla pacjenta będzie coraz mniej
Ochrona zdrowia
Nieskuteczna szczepionka przeciw pneumokokom. Ministerstwo wybrało oszczędności?
Ochrona zdrowia
Rak prostaty to seryjny zabójca mężczyzn w Polsce. Co z diagnostyką i terapią?
Ochrona zdrowia
Do Europy dotarł niebezpieczny kleszcz wędrowny. Czy jest już w Polsce?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Ochrona zdrowia
Obturacyjny bezdech senny – choroba niedoceniana