W czwartek od godz. 9 do 19 będzie można bezpłatnie zbadać wzrok na specjalnym stanowisku w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie. Eksperci zapraszają osoby w każdym wieku. Przeprowadzą badania z użyciem specjalistycznej aparatury, postawią wstępną diagnozę i doradzą w wyborze szkieł korekcyjnych. Bezpłatne badanie potrwa około kwadransa.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wadę wzroku ma co drugi Polak. Na całym świecie na zaburzenia wzroku cierpi ok. 285 mln ludzi, z czego 39 mln. to osoby niewidome. Według lekarzy, 80 proc. wad wzroku można skutecznie skorygować. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca poddawać się badaniu wzroku przynajmniej raz do roku.

– Dwie trzecie Polaków twierdzi, że widzi dobrze lub bardzo dobrze, chociaż połowa z nich nie była konsultowana optycznie lub ich okulary czy soczewki kontaktowe nie są dostosowane do obecnej wady wzroku -  mówi prof. Ryszard Naskręcki z Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii UAM.

W efekcie, pomimo, że co drugi Polak korzysta z okularów lub soczewek kontaktowych, wciąż co czwarty ma problem z przeczytaniem gazety czy książki.