Mechanizm –według badaczy z Uniwersytetu Arizony, którzy swoje osiągnięcie opisali w „Journal of Neural Engineering" – to nie tylko nowy krok w konstrukcji robotów. Pozwoli także pomóc w leczeniu osób, które mają uszkodzony rdzeń kręgowy.
Łatwiej o ręce
Uczeni z Arizony odwzorowali naturalny sposób sterowania chodzeniem i wyposażyli nogi robota w sztuczne centrum kontroli oraz w czujniki, które m.in. informują o obciążeniu kończyn, gdy noga jest dociskana do podłoża. System informatyczny generuje rytmiczne sygnały, które kontrolują działanie „mięśni" – siłowniki poruszające kończynami.
– To intrygujące, że udało nam się stworzyć system stawiania kroków bez chybotania, który naśladuje ludzkie chodzenie, tylko z zastosowaniem prostego centrum sterowania i kontroli kończyn – powiedziała dr Theresa Klein, współautorka pracy w „Journal of Neural Engineering".
Konstruktorom łatwiej jest wyposażyć roboty w sprawne ręce niż nogi. Być może dlatego Robonaut2, robot wspomagający astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dotychczas nie ma nóg, a jedynie korpus, ręce i głowę.