Wyświetlacz jak własna skóra

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego pokazali jak będą wyglądać medyczne czujniki i zegarki przyszłości. Stworzyli oni bardzo cienki, przezroczysty i elastyczny wyświetlacz, który można przykleić do skóry.

Publikacja: 17.04.2016 22:29

Wyświetlacz jak druga skóra

Wyświetlacz jak druga skóra

Foto: materiały prasowe

ak tłumaczą naukowcy japońscy ich wynalazek do duży postęp w dziedzinie podręcznej elektroniki medycznej i użytkowej. Dotychczasowe ochronne warstwy wyświetlaczy, czy to plastikowe czy szklane były co najmniej milimetrowej grubości. Japońska giętka „szybka" ma niecałe dwa mikrometry grubości, czyli pięćset razy mniej. Wyświetlacz nie waży niemal nic, i jest prawie nieodczuwalny dla noszącej go osoby.

Składa się z ułożonych na przemian warstw materiału organicznego (parylen) i nieorganicznego (tlenko-azotku krzemu). Po tą warstwą można umieścić polimerowe diody świecące oraz organiczne fotodetektory. Cały wyświetlacz ma ok. trzech mikrometrów (trzech tysięcznych milimetra) grubości.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji