Trójwymiarowy model, który można oglądać również przez gogle do rzeczywistości wirtualnej, stworzono na potrzeby śledztw prowadzonych przez Landeskriminalamt (LKA — Krajowa Policja Śledcza Niemiec) oddział w Bawarii. To tam prowadzone są (jeszcze) sprawy zbrodniarzy III Rzeszy.
- Spędziliśmy pięć dni w obozie wykonując skany laserowe pozostałych budynków — mówi sieci BBC Ralf Breker, jeden z twórców modelu. — Ukończenie całego projektu trwało pół roku. Przeszukaliśmy też archiwa obozowe. Mieliśmy trochę szczęścia, bo udało nam się znaleźć plany budynków, które później zostały zrównane z ziemią. Odtworzyliśmy je w symulacji.
Model początkowo można było oglądać na ekranie komputera. Dodanie do niego obsługi rzeczywistości wirtualnej umożliwia spojrzenie z dowolnego miejsca i pod praktycznie dowolnym kątem.
Nasuwa się pytanie po co niemieckim śledczym takie narzędzie. Dzieje się to w końcu prawie dokładnie 71 lat po uruchomieniu procesów norymberskich przeciw zbrodniarzom III Rzeszy. Otóż komputerowa symulacja 3D pomogła w ostatnim wyroku — Reinhold Hanning 17 czerwca 2016 roku został skazany na 5 lat więzienia. Oskarżono go o pomocnictwo w zamordowaniu co najmniej 170 tysięcy ludzi w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.
- Sąd bezpośrednio odwołał się do naszego modelu. Uznał, że umożliwia on sprawdzenie tego, co mógł widzieć Reinhold Hanning ze swojej wieży strażniczej — mówi Breker.