— Wyniki jakie uzyskaliśmy są zachęcające. Stale rozwijające się technologie maja pozytywny wpływ psychologiczny na osoby w średnim wieku i starsze - powiedział prof. Gary Small z Semel Institute of Neuroscience and Human Behavior na Uniwersytecie Kalifornijskim, główny autor studium, jaki ukazał się w magazynie American Journal of Geriatric Psychiatry.
— Surfowanie po Internecie pobudza aktywność mózgu, która prowadzi do poprawienia funkcjonowania tego organu. Nie od dziś wiadomo, że wraz ze starzeniem się komórki nerwowe tracą swą aktywność, a sam mózg powoli traci objętość, nie mówiąc o chorobach zwyrodnieniowych, które wpływają na postrzeganie.
Smell zwraca uwagę, że odkrycie , jakie poczynił zespół może przyczynić się do opracowania sposobów wykorzystania komputerów i Internetu do zachowania sprawności umysłowej u osób starszych, które dotąd obejmowało m.in. korzystanie z puzzli.
Naukowcy prowadzili badania w grupie 24 ochotników w wieku od 55 do 76 lat, bez żadnych dolegliwości neurologicznych. Uczestników badań podzielili na dwie grupy. Jedna z nich miała doświadczenie i korzystała uprzednio z Internetu, podczas gdy pozostali nie mieli takich doświadczeń. Wiek, płeć i poziom wykształcenia w obu grupach był podobny.
Eksperyment polegał na badaniu aktywności mózgu za pomocą funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego u obu grup podczas czytania i przeszukiwania sieci. Ta jedna z najnowocześniejszych metod obrazowania pozwoliła na wyśledzenie reakcji komórek nerwowych oraz przepływu krwi przez naczynia z doprowadzające krew do mózgu. U wszystkich uczestników eksperymentu podczas czytania książek uaktywnione zostały obszary odpowiedzialne za język, czytanie, pamięć i powstawanie obrazu ulokowane w płacie skroniowym, ciemieniowym i potylicznym mózgu.