Miały się pojawić na początku ubiegłego roku. Nie udało się. ]Później datę premiery ustalono na koniec 2012 roku. Też się nie udało. Dopiero teraz Research In Motion pokazała nowy system operacyjny dla swoich smartfonów i dwa nowe modele aparatów. Przy okazji - „dla spójności marki" - RIM zmienił nazwę. Na BlackBerry. Firma, jeszcze jako RIM, całkowicie przegapiła rewolucję na rynku smartfonów. Niegdyś popularna w segmencie biznesowym, dała się wyprzedzić i upokorzyć konkurentom oferującym nowoczesne, multimedialne urządzenia z ogromnymi dotykowymi ekranami. Jeszcze w 2010 roku miała ok. 20 proc. udziałów w rynku. Teraz spadła do mniej niż 4 proc.
- Udział rynkowy firmy spadał ponieważ nie zdołali przedstawić żadnego nowego urządzenia od ponad półtora roku - mówi sieci BBC Alexander Peterc z BNP Paribas. - Poprzednia wersja systemu była tylko modyfikacją starszej. Mówiąc szczerze - to była porażka.
Inżynierowie RIM wzięli się do pracy i stworzyli nowy system operacyjny dla smartfonów - BlackBerry 10. Oferuje on podobne możliwości multimedialne, co konkurenci spod znaku zielonego robocika i nadgryzionego jabłuszka. Ale ma być szybszy i oferować łatwiejsze wpisywanie tekstu (co jest zasadniczym problemem dla smartfonów wykorzystywanych do pisania e-maili). Nowe urządzenia pozwalają również oddzielić zastosowania służbowe od prywatnych - to ważna funkcja dla większości użytkowników biznesowych korzystających z firmowych abonamentów. Pozwalają też na łatwe zdalne zarządzanie telefonem i wprowadzanie ograniczeń co do instalowania aplikacji. Mają też prawdziwą wielozadaniowość.
Jednocześnie obsługują osiem aplikacji, z czego cztery mogą działać na ekranie głównym - w niewielkich okienkach.
Podczas konferencji w Nowym Jorku szef firmy Thorsten Heins zaprezentował też dwa nowe urządzenia. Model Q10 to „typowy" BlackBerry - ma niewielki wyświetlacz (nieco ponad 3 cale) oraz tradycyjną sprzętową klawiaturę. Model Z10 ma tylko dotykowy ekran o przekątnej 4,2 cala. Urządzenia będą stopniowo wprowadzane na światowy rynek - najpierw dostanie je Wielka Brytania, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a w marcu USA.