Koszty projektu finansowane są w całości w ramach Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych. Maszyna o wartosci 41 mln zł. posiada moc obliczeniową wynoszącą niemal 1,7 biliardów operacji na sekundę (1,7 petaflops - 1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Urządzenie jest przygotowane do dalszej rozbudowy. Nowa maszyna wyprzedziła dotychczasowego lidera - superkomputer Politechniki Gdańskiej, który jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Moc obliczeniowa Prometheusa odpowiada mocy 40 tys. komputerów osobistych klasy PC, a jeden jego dzień obliczeniowy to 100 lat pracy na komputerze osobistym.

Superkomputer został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Jest to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000.

Na potrzeby maszyny zbudowano oddzielny budynek serwerowni wyposażony w potężne zasilanie, ale komputer nie zajmuje wiele miejsca - całość mieści się w piętnastu szafach. Według projektantów maszyny, Prometheus jest również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

Maszyna będzie służyć naukowcom do obliczenia w takich dziedzinach jak chemia, fizyka, astrofizyka, biologia, energetyka, nanotechnologia i medycyna.