We wtorek 11 września wchodzi w życie nowelizacja prawa ochrony środowiska.

Przewiduje powołanie do życia spółki akcyjnej Polskie Domy Drewniane. W przyszłości będzie budowała domy z drewna pod wynajem z rządowego programu Mieszkanie+. Będzie także mogła nabywać grunty, przeprowadzać prace remontowe i modernizację budynków mieszkalnych, kupować i sprzedawać drewno, rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna.

Nowe przepisy przewidują również, że założycielami Polskich Domów Drewnianych będą: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Kapitał zakładowy spółki ma wynieść 50 mln zł.

Przepisy przewidują też limit wydatków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2018–2027. W 2018 r. wyniesie 60 mln zł, w 2019 r. 500 mln zł, w 2020 r. 400 mln zł.

Rząd chciał, by swój udział w spółce posiadało również Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Miało ono też przekazać na ten cel część swoich nieruchomości.

Pomysł się nie spodobał. Zaprotestowali leśnicy. Uważali, że udział w spółce wpędzi Lasy Państwowe w kłopoty finansowe. Na etapie prac sejmowych nad nowelizacją wycofano się więc z tego zamiaru.

W Polsce powstaje mało budynków mieszkalnych z drewna. Głównie są to domy jednorodzinne.

To paradoks, ponieważ jesteśmy jednym z kilkunastu największych producentów tego surowca na świecie. W naszym kraju działa wiele fabryk, które produkują tego rodzaju domy, ale na eksport, głównie do Skandynawii i Niemiec. Drewniane budynki mają wiele zalet. Dom wielorodzinny stawia się zaledwie w pięć miesięcy. Można je budować o każdej porze roku. Zużywają od 35 do 40 proc. mniej ciepła aniżeli budownictwo tradycyjne. Są również odporne na warunki atmosferyczne.

Podstawa prawna: nowelizacja z 20 lipca 2018 r. prawa ochrony środowiska DzU z 27 sierpnia 2018 r., poz. 1648

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj