Rosnące ceny materiałów budowlanych, gruntów i wykonawstwa to niejedyny problem branży budowlanej. Brakuje jej nawet 100–150 tys. pracowników. Inwestycje deweloperskie się opóźniają, firmy wykonawcze zrywają zawarte po starych stawkach kontrakty, by przyjąć nowe, bardziej intratne zlecenia. Eksperci przewidują, że część zaplanowanych na przyszły rok budów może się w ogóle nie zacząć. Tymczasem deficyt mieszkaniowy w Polsce to 700 tys.–3 mln mieszkań, w zależności od przyjętej metodologii.
HRE Think Tank podaje, że 37 proc. osób nadal żyje w przeludnionych mieszkaniach. Potrzeby są więc ogromne. Tańszych lokali na wynajem ma dostarczyć program Mieszkanie+.
Dobra architektura
Kto jednak w warunkach piętrzących się problemów w budowlance postawi czynszówki z niedrogimi mieszkaniami? W ramach Mieszkania+ w ciągu jednego roku ma się zacząć budowa nawet 100 tys. lokali. Rozwiązaniem mają być nowoczesne technologie budowlane. – Istnieje potrzeba radykalnego zwiększenia udziału prefabrykacji. Nowoczesne technologie pozwolą całemu rynkowi obniżyć koszty inwestycji i zwiększyć ich skalę – zapewniają przedstawiciele PFR Nieruchomości.
W ramach Mieszkania+ ruszył konkurs na opracowanie systemu prefabrykowanej zabudowy mieszkaniowej. Jego uczestnicy musieli m.in. wskazać odmienne układy zabudowy, przyjmując różne ustawienia budynków względem stron świata. Chodzi o to, by osiedla były różnorodne.
Konkurs zorganizował PFR Nieruchomości we współpracy m.in. z Polskim Związkiem Pracodawców Budownictwa i Stowarzyszeniem Producentów Betonów. Do finału konkursu zakwalifikowano spółki: BBGK Architekci, Unihouse (z grupy Unibep), Urba Architects, HM Inwest. Zwycięzców poznamy już dziś.