Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania we własność: MS nie rozwiało wątpliwości

Urzędy miast powinny dostać zastrzyk gotówki, by szybko i sprawnie wydawać zaświadczenia o przekształceniu i zatrudnić do tego celu dodatkowych pracowników.

Publikacja: 31.01.2019 07:47

Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania we własność: MS nie rozwiało wątpliwości

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Takie wnioski płyną ze stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie wydawania zaświadczeń o przekształceniu. Miały one odblokować obrót lokalami, gdy po 1 stycznia doszło do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów pod blokami i domami jednorodzinnymi. Z zaleceń miało wynikać, że do wpisu do ksiąg wieczystych (lub ich zmiany) nie są potrzebne. Obecnie bez tego dokumentu nie sprzeda się ani nie kupi mieszkania czy domu. Uchwała Krajowej Rady Notarialnej, że zaświadczenie przy zakupie lokalu jest zbędne, nie wystarcza. Wydziały wieczystoksięgowe mają różnie zdania na ten temat. Jedne wymagają dostarczenia zaświadczenia o przekształceniu, by dokonać wpisu do księgi wieczystej, a drugie nie. Dlatego tak ważne jest stanowisko resortu sprawiedliwości. Tymczasem, wbrew oczekiwaniom, nie jest ono przesądzające.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr