W tej sprawie interweniował już rzecznik praw obywatelskich. Prawidłowość decyzji urzędników kwestionuje też resort rozwoju.
Zgodnie z art. 9a ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów właściwy organ udziela bonifikaty od opłaty jednorazowej w wysokości 99 proc. osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16. roku życia. Pod warunkami, że złożą właściwy wniosek i będą właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych służących wyłącznie zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych, które znajdować się będą na uwłaszczonych terenach.
Tyle teoria. W praktyce część osób z niepełnosprawościami wnioskujących o bonifikatę odsyłana jest z kwitkiem. Jak wskazuje Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, w wystąpieniu do Jadwigi Emilewicz, minister rozwoju, problem dotyczy osób, które legitymują się orzeczeniem o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidzkiej.
„Osoby zwracające się do Rzecznika skarżą się, iż właściwe w tym zakresie organy odmawiają przyznania bonifikaty, żądając orzeczenia o niepełnosprawności" – napisał Adam Bodnar.
Przypomniał, że w świetle art. 62 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która weszła w życie 1 stycznia 1998 r., osoby zaliczone przed dniem wejścia w życie tej ustawy do jednej z grup inwalidzkich są osobami niepełnosprawnymi. I tak, orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidzkiej traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, a orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidzkiej traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.