Krakowska pracownia BE DDJM Architekci sięgnęła po raz drugi po główną nagrodę w konkursie organizowanym przez PFR Nieruchomości. W lutym architekci BE DDJM przedstawili zwycięską koncepcję osiedla przy ul. Ratuszowej w Warszawie.
Teraz doceniono ich projekt na ponad tysiąc mieszkań we Wrocławiu. Przedstawiciele pracowni podkreślają, że główne idee, które im przyświecały, to „zapewnienie możliwie największego komfortu każdemu mieszkańcowi, w każdym mieszkaniu".
- Dziś nie ma architektury regionalnej. Architektura jest dobra albo zła, dlatego w ramach międzynarodowego holdingu Baumschlager-Eberle, będąc biurem krakowskim, świetnie się rozumiemy i współpracujemy z pracowniami w szwajcarskim Sankt Gallen czy austriackim Lustenau – mówi cytowany w komunikacie Marek Dunikowski, dyrektor biura BE DDJM. - Jesteśmy dumni z naszego projektu i szczęśliwi, że został tak doceniony. To bez wątpienia historyczny konkurs, nie tylko ze względu na urokliwe miejsce i jego znaczenie dla miasta, ale również czas, w jakim przyszło nam brać udział w tym konkursie.
- Główne idee urbanistyczne BE DDJM dotyczą zapewnienia możliwie największego komfortu dla każdego mieszkańca, w każdym mieszkaniu - zaznaczył prof. Dietmar Eberle, architekt z pracowni Bauschlager-Eberle. - Podstawą jest, aby wszystko było dostępne, połączone w przyjazne społeczności, gdzie każdy ma blisko do terenów zielonych. Przyjęta intensywność zabudowy łączy cechy zabudowy śródmiejskiej z cechami charakterystycznymi dla przedmieść. Zdecydowaliśmy się wybrać najlepsze z wartości każdej z nich - intensywność zabudowy śródmiejskiej oraz szeroki dostęp do zieleni - i powiązać je w spójną całość.
Cytowani w komunikacie architekci podkreślają, że jasna hierarchia i podział przestrzeni publicznych, półpublicznych i półprywatnych sprzyja nawiązywaniu relacji sąsiedzkich, a układ budynków i zróżnicowanie ich wysokości „zapewnia jak najwięcej otwarć widokowych na park i daje każdemu mieszkańcowi bezpośredni kontakt z terenami zielonymi".