Pandemia spowodowała, że rynek biurowy wyhamował, aktywność deweloperów jest zdecydowanie mniejsza. Jak kształtują się państwa plany inwestycyjne?

Na pewno w roku 2020 musieliśmy zmodyfikować pewne plany. W warunkach, w jakich funkcjonowaliśmy i trochę dalej funkcjonujemy, trudno było planować kolejne inwestycje z takim optymizmem i w tak wielu miejscach, w jakich działamy. Dlatego na niektórych rynkach zdecydowaliśmy, że część obiektów będziemy budować trochę później.

Są jednak i inne przykłady, a więc budynki, które znajdą się w najlepszych, centralnych lokalizacjach, jak MidPoint we Wrocławiu, który ma 36 tys. mkw. i gdzie są mocno zaawansowane rozmowy z najemcami. Rozpoczęliśmy również budowę w Krakowie, gdzie na rynek dostarczymy ok. 50 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tu jednak realizację podzieliliśmy już na kilka etapów, żeby móc elastycznie reagować. Trochę zatem zrewidowaliśmy nasze plany. W tym roku będziemy mieć jednak w budowie ponad 120 tys. mkw. powierzchni, więc to nadal spora skala.

W jaki sposób projektują dziś państwo przestrzeń biurową, by zapewnić bezpieczeństwo jej użytkownikom?

Po wprowadzeniu certyfikacji budynków związanej z ochroną środowiska zaczęliśmy się zastanawiać, co jeszcze bardziej wartościowego możemy zrobić. Zaczęliśmy się przyglądać certyfikatom wellbeing. Do niedawna myśleliśmy o tym, żeby się skupić na strefach wspólnych, aby były przyjazne. Od tego oczywiście nie będziemy odchodzić.

Pandemia spowodowała jednak, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie także nowego standardu, który nazwaliśmy Echo Pure Office, którego najważniejszym elementem jest jakość powietrza, jakim oddychamy w budynku biurowym. Skupiliśmy się nie na dużych strefach, w których ludzie przebywają przez chwilę, ale np. na salach konferencyjnych – tam, gdzie pracuje się w zespołach. Znaleźliśmy technologię RCI ActivePure – czyli system dezynfekcji, który generuje utleniacze, które z kolei eliminują zanieczyszczenia biologiczne, w tym SARS-CoV-2. Stosujemy go już powszechnie w naszych obiektach. Instaluje się go przy centralach wentylacyjnych.

Czy starsze obiekty można również w niego uzbroić?

Tak, chociaż w przypadku nowych budynków adaptacja jest łatwiejsza. Od samego początku można bowiem przewidzieć parametry powiązane z ilością powietrza, jaką dostarczamy.