– Widać dziś sporą aktywność na rynku nieruchomości magazynowych w Warszawie, zwłaszcza że około 50 proc. całkowitej powierzchni magazynowej w kraju znajduje się właśnie w stolicy. Najemcy szczególnie zainteresowani są drugą strefą, czyli lokalizacjami 10 – 25 km od centrum miasta, gdzie spada w tej chwili współczynnik powierzchni niewynajętej. Jednocześnie szykują się nowe projekty. Swoje inwestycje planują tam tacy deweloperzy, jak Panattoni, Millenium czy Segro.

Oprócz aglomeracji warszawskiej bardzo intensywnie rozwija się region śląski, gdzie jest bardzo niski współczynnik powierzchni niewynajętej. Najemcy poszukujący powierzchni 5 tys. mkw. praktycznie nie mają wyboru lokalizacji. Deweloperzy zachęceni popytem szykują się do kolejnych projektów. Najbardziej aktywne w tym regionie firmy to m.in. ProLogis, Panattoni, Menard Doswell i Segro. Regionem Śląska interesują się głównie firmy logistyczne, które prowadzą dystrybucję na południową Europę – do Czech, na Słowację i Węgry, oraz firmy produkcyjne z branży motoryzacyjnej. To zainteresowanie powoduje, że deweloperzy rezerwują tamtejsze tereny pod kolejne inwestycje.

W Krakowie powstaje z kolei nowa inwestycja australijskiego dewelopera – będzie to pierwsze duże, nowoczesne centrum logistyczne. Projekt jest odpowiedzią na duży popyt na powierzchnie w tym mieście. Jednak ze względu na brak dostępnych terenów dalsze inwestycje na razie niestety nie są planowane.

Kolejnym aktywnym regionem jest Poznań. Tu również deweloperzy planują budować kolejne magazyny. Miasto to cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze strony firm logistycznych, głównie ze względu na dobrą infrastrukturę drogową oraz możliwości transportu do krajów Europy Zachodniej.

kad