Odpowiada Wojciech Rutowicz - firma ES Polska
– Powinniśmy sprawdzić, czy działka budowlana jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.Podstawą rozpoczęcia działań budowlanych jest uzyskanie pozwolenia na budowę, które wydawane jest na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego. Większość gmin nie ma jednak takich planów i szacuje się, że tylko 20 proc. kraju jest nimi objęta. W takim przypadku trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (WZiZT) i dołączyć ją do wniosku o pozwolenie na budowę.Dodatkowo osoba ubiegająca się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego powinna przedstawić dokument, który potwierdza jej prawo do terenu i dysponowania nieruchomością do celów budowlanych. Najczęściej takim dokumentem jest wypis z księgi wieczystej. Nie jest to jednak niezbędne – wystarczy oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania działką budowlaną.
Podstawę do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę stanowi przede wszystkim odpowiednio sporządzony projekt budowlany. Inwestor może przystosować gotowy projekt budowlany do posiadanej działki lub zamówić autorski projekt w pracowni architektonicznej. Projekt budowlany, oprócz projektu architektoniczno-budowlanego, powinien zawierać plan zagospodarowania działki, zapewnienie dostawy wszystkich mediów, decyzje o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej, uzgodnienia włączenia do drogi i jeszcze kilka innych uzgodnień, jeśli będą one wynikać z zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o WZiZT.
Wniosek o pozwolenie na budowę składa się w starostwie właściwym dla miejsca położenia nieruchomości. W specjalnym formularzu należy wskazać dane inwestora, opisać rodzaj inwestycji budowlanej, podać adres planowanej budowy domu jednorodzinnego i numer działki ewidencyjnej
budowa domu przebiegała zgodnie z prawem, według ustawy – Prawo budowlane inwestor musi przed rozpoczęciem budowy pamiętać również o zgłoszeniu rodzaju i zakresu wykonywanych robót budowlanych, w tym przyłączy wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych i cieplnych. Właściwym organem jest w tym przypadku również starosta. W ciągu dwóch miesięcy powinien on wydać decyzję o pozwoleniu na budowę. Często okres oczekiwania na wydanie tej decyzji jest dłuższy. Dotyczy to sytuacji, gdy np. działka znajduje się pod obserwacją archeologiczną. Do wniosku o pozwolenie na budowę domu należy dołączyć: