Wynajmuję lokal mieszkalny. Chciałbym w nim rozpocząć działalność gospodarczą i otworzyć biuro firmy. Czy mogę to zrobić bez wcześniejszego zgłoszenia o zmianie sposobu użytkowania w starostwie?
To zależy, o jaką firmę chodzi. Na ogół nie ma przeszkód, żeby w mieszkaniu prowadzić jednoosobowo działalność gospodarczą, zwłaszcza gdy jest to praca biurowa. Problemy się pojawią, jeżeli do biura będą przychodzić klienci albo zatrudni pan u siebie chociaż jedną osobę na umowę o pracę. Wówczas trzeba będzie zgłosić zmianę sposobu użytkowania. W tym lokalu zmienią się bowiem warunki – przede wszystkim pracy, a często też bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Będzie np. przychodziło tylu klientów, że klatka schodowa w budynku okaże się zbyt wąska. Generalnie – jeżeli nie jest to działalność jednoosobowa oraz jest związana z zatrudnieniem osób na umowę o pracę, to zgłoszenie będzie potrzebne.
Co jest potrzebne do zgłoszenia zmiany użytkowania lokalu mieszkalnego na biuro?
Przy zgłoszeniu nie są potrzebne szczegółowe projekty. Wystarczy dołączyć opis i rysunek pokazujący, w jakim miejscu lokal się znajduje. Trzeba też zrobić zwięzły opis techniczny zmian określający rodzaj i konstrukcję obiektu oraz krótki opis techniczny z wielkością i rozkładem obciążeń, do tego należy podać podstawowe dane technologiczne (gdzie będą pracować ludzie, jaka jest powierzchnia biurowa, zaplecze sanitarne itp.). Niezbędna będzie ekspertyza osoby posiadającej uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Uprawniony stwierdzi, czy tego rodzaju działalność w danym lokalu może się odbywać i czy będzie potrzebne wykonywanie jakichś robót budowlanych. Ważny jest też zakres tych robót. Jeżeli nie będą wymagały pozwolenia na budowę, to wystarczy zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania do starosty. Jeżeli się okaże, że trzeba wykonać przebudowę i niezbędne jest pozwolenie na budowę, to starosta wyda sprzeciw w formie decyzji administracyjnej. Będzie w niej napisane, że trzeba wystąpić o pozwolenie budowlane. Przypominam, że potrzebne jest oświadczenie o prawie do dysponowania terenem na cele budowlane oraz dokumenty wynikające z przepisów o planowaniu przestrzennym.
Co muszę przygotować, jeżeli pozwolenie okaże się jednak potrzebne?