W mojej wspólnocie mieszkaniowej podjęto niedawno uchwałę, zgodnie z którą korzystanie z ogólnodostępnych miejsc postojowych na terenie posesji będzie płatne. Nasz budynek stoi na zamkniętym, ogrodzonym terenie. Są miejsca postojowe w garażach podziemnych, ale nie wszyscy je wykupili, gdyż były dosyć drogie. Głosowanie w tej sprawie było wieloetapowe – odbyło się częściowo na zebraniu, a częściowo przez indywidualne zbieranie podpisów. Czy zbieranie głosów w ten sposób jest zgodne z prawem i czy tak podjęta uchwała jest skuteczna?Chciałabym zaskarżyć tę uchwałę. Moim zdaniem nie została ogłoszona zgodnie z ustawą o własności lokali, gdyż nie powiadamiano mieszkańców indywidualnie, tylko wywieszono informację w gablocie na klatce schodowej. W związku z tym wydaje mi się, że nie można przez to określić daty ogłoszenia, a tym samym początku biegu sześciotygodniowego terminu na zaskarżenie uchwały w sądzie. Wnioskuję zatem, że mam w takiej sytuacji nieograniczony czas na złożenie pozwu do sądu. Czy tak jest w istocie? Czy jeśli uchwała okaże się ważna, zarząd jest zobowiązany do wydawania rachunków osobom, które będą musiały płacić za postój? W uchwale znalazł się zapis, że pieniądze uzyskane z opłat za parkowanie zostaną przekazane na fundusz remontowy. Czy jest to zgodne z prawem?
Odpowiada Krzysztof Dziewior, Centrum Informacji i Doradztwa Mieszkaniowego:
Indywidualne zbieranie głosów jest jedną z form skutecznego podejmowania przez wspólnotę mieszkaniową uchwał i nie widzę tu żadnej sprzeczności z zapisami art. 23 ustawy o własności lokali. Co do ewentualnego zaskarżenia uchwały, to według mojej oceny nie ma pani nieograniczonego czasu na jej zaskarżenie. Niewątpliwie zarząd wspólnoty w zakresie powiadomienia o podejmowaniu uchwały postąpił niezgodnie z zapisem tego artykułu. Proszę zwrócić uwagę, że nie nakazuje on zawiadamiania właścicieli w trybie bezwarunkowym, lecz ustawodawca zapisał, że „każdy właściciel powinien zostać powiadomiony na piśmie”. Wspólnota mieszkaniowa, podejmując uchwałę o wysokości opłat i pobierając je, jest zobowiązana do wystawiania korzystającym z tych usług rachunków, pokwitowań, paragonów z kasy fiskalnej, w przypadku gdy wspólnota jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
A co do wpłat na fundusz remontowy, to wspólnota nie powinna przekazywać kwot, które nie wynikają z uchwały o wysokości wpłat na ten fundusz. W przypadku gdy zapadnie taka uchwała, podlega ona zaskarżeniu, ponieważ nadwyżka przychodów nad kosztami z zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej podlega rozliczeniu z właścicielami zgodnie zresztą z zapisem art. 12 ustawy o własności lokali.