Odpowiada [b]Jacek W. Kulig [/b]- dyrektor techniczny Dryvit Systems.

Często nie można ocieplać budynków na przełomie marca i kwietnia, gdyż w tych miesiącach w nocy zdarzają się przymrozki, a w dzień pada mokry śnieg.

W listopadzie czy grudniu pogoda może sprzyjać pracom ociepleniowym, jeśli temperatura w ciągu doby nie spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Często nie można ocieplać budynków na przełomie marca i kwietnia, gdyż w tych miesiącach w nocy zdarzają się przymrozki, a w dzień pada mokry śnieg. Długość sezonu budowlanego jest więc kwestią umowną. Trzeba przede wszystkim brać pod uwagę aktualne warunki zewnętrzne oraz odpowiednio planować i realizować poszczególne etapy prac.

Dobrym przykładem był ubiegły rok, kiedy sezon budowlany znacznie się wydłużył, ponieważ w połowie grudnia temperatura sięgała 10 stopni Celsjusza, a w nocy nie spadała poniżej 5 stopni. Nie było także obfitych opadów deszczu. Planując docieplanie o tej porze roku, warto więc sprawdzić długoterminową prognozę pogody. Do prac budowlanych można przystąpić, jeśli na najbliższe kilka, kilkanaście dni nie jest zapowiadany intensywny deszcz ani przymrozki.

Każda kolejna nałożona warstwa ocieplenia musi bowiem wyschnąć i dojrzeć, dopiero wtedy będzie trwała i gotowa do dalszej obróbki. Trzeba się jedynie liczyć z tym, że proces ten będzie dłuższy niż przeciętnie, ale nie powinno to wpływać na jakość ocieplenia.