- Decyzja nie jest ostateczna - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK ustalił, że w latach 2000 - 2008 spółka Kreisel zawierała z hurtowniami chemii budowlanej umowy, w których ustalana była cena odsprzedaży. Hurtownicy zobowiązali się, że nie będą stosować cen niższych od fabrycznych, pomniejszonych maksymalnie o 28 proc. W przypadku zastosowania mniejszych stawek dystrybutorzy musieli uzyskać pisemną akceptację Kreisela.
- W rzeczywistości oznaczało to ustalenie minimalnej ceny detalicznej na oferowane konsumentom produkty spółki Kreisel - stwierdziła Prezes UOKiK. Oceniając praktyki poznańskiej spółki wzięła pod uwagę fakt, że przedsiębiorstwo działa w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej, powinno więc posiadać odpowiednią wiedzę prawniczą i ekonomiczną, która umożliwia łatwiejsze rozpoznanie zachowań naruszających konkurencję, wywołując określone skutki na rynku.
Za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą sankcje finansowe sięgające 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Okolicznością łagodzącą w tym przypadku było zaprzestanie stosowania nielegalnych praktyk jeszcze przed zakończeniem postępowania UOKiK – przedsiębiorca aneksował umowy z dystrybutorami.
Na inicjatora niedozwolonego porozumienia – spółkę Kreisel – Prezes UOKiK nałożyła karę w wysokości 248,6 tys. zł. Ukarani zostali również inni uczestnicy porozumienia: 25 dystrybutorów spośród 900, z którymi spółka osiąga największe obroty: