W piątkowe popołudnie stojący za Złotymi Tarasami szkielet odmieni swe oblicze. Z okazji wznowienia budowy deweloper przygotował widowisko „Światło i dźwięk”, które warszawiacy będą mogli oglądać od strony Pałacu Kultury i Nauki od godz. 16 do 16.30.

Szkielet będzie podświetlany na różne kolory, które będą zmieniać się w rytm muzyki.

– W ten sposób chcemy warszawiakom podziękować za wszystkie wyrazy poparcia dla Żagla, jakie od nich dostawaliśmy, my i instytucje, które miały wpływ na podejmowanie decyzji o pozwoleniu na budowę – mówi dyrektor sprzedaży i marketingu polskiego oddziału Orco Alicja Kościesza.

[srodtytul]Dwa lata przerwy[/srodtytul]

Prace przy budowie prestiżowego apartamentowca zamarły na prawie dwa lata. Najpierw deweloper miał kłopoty z finansowaniem inwestycji, potem wojewódzki sąd administracyjny cofnął mu pozwolenie na budowę, gdyż zaskarżyła je grupa siedmiu mieszkańców okolicznych kamienic. Z 54 planowanych pięter do tego czasu postawiono tylko 17.

[wyimek]24 miesiące trwać ma jeszcze budowa Żagla. Elewacja budynku ma być gotowa przed Euro 2012[/wyimek]

Orco odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który sprawę zwrócił do wojewody. Ten pozwolenie przywrócił deweloperowi 7 października. Dwa miesiące trwały negocjacje z generalnym wykonawcą budowy.

– Jest to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne i każdy szczegół musi być dopięty na ostatni guzik – mówi dyrektor Kościesza. – Udało nam się wynegocjować, że koszty budowy będą o ok. 19 proc. niższe niż zakładał kontrakt z poprzednim wykonawcą – mówi.

W drugiej połowie grudnia deweloper wznowi sprzedaż apartamentów. Ich ceny pozostaną na niezmienionym poziomie, czyli średnio ok. 28 tys. zł za mkw.

Tymczasem do wojewody wpłynęły kolejne skargi na pozwolenie na budowę. Adresatem jest wojewódzki sąd administracyjny, jednak składa się je przez Urząd Wojewódzki. – Złożyło je siedem osób mieszkających przy ul. Emilii Plater i wspólnota mieszkaniowa jednego z budynków przy ul. Siennej – mówi rzecznik wojewody Ivetta Biały.

Orco nie zamierza jednak przerywać przygotowań do budowy. – Procedura ponownego rozpatrzenia sprawy przez wojewodę mazowieckiego była bardzo drobiazgowa, zatem skargi owe wydają się być bezzasadne – tłumaczy Alicja Kościesza.

W grudniu generalny wykonawca przygotuje plac budowy, prace ruszyć mają w styczniu. Strategicznym celem dla Orco jest teraz ukończenie elewacji apartamentowca przed mistrzostwami Euro 2012.

[srodtytul]Wyprzedaż szkieletów[/srodtytul]

Szanse na „nowe życie” ma też szkielet przy ul. Sobieskiego, który straszy warszawiaków już od trzech lat. W zeszłym miesiącu firma Hotel System podpisała warunkową umowę sprzedaży gruntu i budowli ze spółką giełdową Alterco. Ta ostatnia zapłacić ma 24 mln zł i chce tam stworzyć centrum biurowo-usługowo-hotelowe.

– Od wielu miesięcy prowadziliśmy intensywne rozmowy – mówi prezes grupy Alterco Zbigniew Zuzelski. – Naszym celem jest rozpoczęcie procesu inwestycyjnego już w przyszłym roku – zapewnia.

W umowie znalazło się kilka warunków. Spółka Hotel System musi m.in. spłacić długi wobec architektów i banku. Ta ostatnia kwota opiewa na ponad 80 mln zł.

– To jest tzw. hipoteka kaucyjna, która zabezpiecza wierzytelności o nieustalonej wysokości – tłumaczy pełnomocnik firmy Hotel System. – Nasze faktyczne zobowiązanie nie przekracza 14 mln zł. Oznacza to, że wszystkie warunki umowy zostaną spełnione i szkielet zmieni właściciela.

W podobny sposób Hotel System chce pozbyć się drugiej rozpoczętej budowy, na rogu ulic Chałubińskiego i Wspólnej.

– Mamy już kupca. Nasi prawnicy przygotowują umowę sprzedaży, która ma być gotowa 20 grudnia – mówi pełnomocnik spółki Hotel System. – Jeśli wszystko pójdzie dobrze, budowa ruszy ponownie w przyszłym roku.

[srodtytul][i]Czytaj też w [link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/541530_Szkielety-znow-rusza.html]Życiu Warszawy[/link][/i][/srodtytul]