Fiskus nie ma już co do tego wątpliwości. Minister finansów zmienił w ostatnich dniach kilka interpretacji wydanych przez izby skarbowe.
Potwierdził w ten sposób swoje stanowisko przedstawione w [b]interpretacji ogólnej z 5 marca 2008 r. (nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82)[/b].
Wcześniej organy podatkowe ograniczały zakres zwolnienia przysługującego spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, o którym mówi art. 17 ust. 1 pkt 44 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawy o CIT[/link]. Zgodnie z nim nieopodatkowane są dochody przeznaczone na cele mieszkaniowe uzyskane z gospodarki mieszkaniowej.
Spółdzielnie i wspólnoty zawsze miały kłopoty ze stosowaniem tego zwolnienia. Nie wiedziały m.in., czy trzeba opodatkować odsetki z tytułu nieterminowych opłat za lokale mieszkalne i odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych. Fiskus uważał, że trzeba. I tak np. Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała, że pobieranie odsetek nie mieści się w pojęciu gospodarki mieszkaniowej. Minister stwierdził jednak, że stanowisko takie jest nieprawidłowe (nr DD6/8213/302/MNX/08/PK-985), i zmienił wykładnię izby. Jego zdaniem źródłem powstania zarówno czynszów, jak i odsetek za zwłokę od zaległych wpłat są posiadane zasoby mieszkaniowe. Co więcej, odsetki nalicza się w celu zdyscyplinowania lokatorów do płacenia na czas, więc jest to postępowanie związane z gospodarką mieszkaniową.
Minister stanął po stronie podatników także w kwestii opodatkowania odsetek od pieniędzy zgromadzonych na rachunku bieżącym. Zgodnie z jego interpretacjami (nr DD6/218/MNX/08/PK-195; DD6/8213/172/MNX/08/449) odsetki naliczane na rachunku bankowym związane są z dochodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Należy jednak zachować ostrożność, bo w przeciwieństwie do środków na rachunku bieżącym nie są objęte zwolnieniem lokaty bankowe. Naliczone na nich odsetki stanowią bowiem dochód finansowy, a nie z gospodarki mieszkaniowej.