Przedsiębiorcy prowadzący inwestycje często muszą ponosić wydatki na tzw. infrastrukturę techniczną. Najczęściej chodzi o infrastrukturę drogową (drogi, skrzyżowania, dojazdy, parkingi, przejścia podziemne), sieci energetyczne, kanalizacyjne, wodociągowe, cieplne czy deszczowe. Wykonywane są również przyłącza do już istniejącej sieci i modyfikacje lub adaptacje tych sieci.
Z reguły inwestor zobowiązuje się do wybudowania lub sfinansowania kosztów budowy infrastruktury na cudzym gruncie. Może też przekazać infrastrukturę wbudowaną na własnym gruncie. Jakie są tego konsekwencje w podatku VAT? Opisujemy je poniżej. W kolejnym odcinku cyklu w przyszłym tygodniu zajmiemy się skutkami w podatku dochodowym.
[srodtytul]Kiedy usługa [/srodtytul]
Skutki przekazania infrastruktury na gruncie podatku VAT uzależnione są od tego, czy zakwalifikujemy to przekazanie jako dostawę towarów, czy jako świadczenie usług. Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne najczęściej przyjmują, że gdy przekazywana infrastruktura nie jest własnością przekazującego, mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług.
Nie jest to dostawa towarów, bo nie dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.